[اطلاعات شخصی افراد حذف شده است]

[برای وضوح بیشتر فقط مطالب و اخبار مربوط به افراد و جامعه بهائی تایپ شده است]

 

[روزنامه:] کیهان هوائی

[تاریخ:] چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۷۲ - ۱۵ سپتامبر ۱۹۹۳

[شماره:] ۱۰۴۸

[صفحۀ:] ۲

 

توضیحات مدیرعامل سازمان بهشت‌زهرا در باره تبدیل گورستان سابق بهائیان به فرهنگ‌سرا

تهران - سرویس خبر، کیهان هوائی - ۲۰ شهریور - ۱۱ سپتامبر -

طرح تغییر کاربری گورستان سابق فرقه بهائیان در تهران موسوم به "جاوید" به فرهنگ‌سرا و فضای سبز به علت قرار گرفتن آن در مناطق مسکونی و پرجمعیت اقدامی در جهت حفظ بهداشت عمومی است.

در پی جوسازی و هیاهوی تبلیغاتی پیروان این فرقه در خارج کشور در پیرامون تملک و تخریب این گورستان توسط شهرداری تهران، حسین افشار مدیرعامل سازمان بهشت‌زهرا در پاسخ به پرسش کیهان هوائی که خواستار توضیح اقدامات صورت گرفته در این مورد شده بود، ضمن بیان مطالب فوق گفت طبیعی است وقتی گورستانی در نقاط پرجمعیت شهر قرار گرفته و بهداشت عمومی را به خطر بیاندازد، شهردار منطقه با ارائه طرحی به کمیسیون ماده ۵ شهرسازی تغییر کاربری گورستان را به فضای سبز یا هر طرحی که برای منطقه مفید باشد خواستار شده و پس از تصویب کمیسیون مذکور و پیش‌بینی محلی برای جایگزینی، اقدام لازم را معمول می‌دارد.

وی در ادامه با اشاره به سوابق اجرای چنین طرح‌هایی در تهران افزود: تبدیل چنین اماکنی به فضاهای فرهنگی، بهداشتی و تفریحی، سابق بر این در موارد بسیاری در تهران صورت گرفته است. از جمله زایشگاه شهید اکبری واقع در میدان مولوی - ایستگاه آتش‌نشانی واقع در چهارراه حسن‌آباد - بیمارستان شهدای تجریش- دبیرستان دخترانه اسدآباد پارک طرشت - پارک زرگنده – ایستگاه آتش‌نشانی بازار - پارک بسیج (مسگر آباد) و چندین محل آمورشی و فضای سبز دیگر که قبلاً گورستان مسلمین بوده‌اند و گورستان سابق ارامنه و کلیمیان که در حال حاضر هنرستان، آموزشکده و برای سالمندان است و گورستان "جاوید" مربوط به فرقۀ غیر اهل کتاب (بهائیان) نیز در دست تبدیل به فرهنگ سر است.

وی خاطرنشان ساخت با توجه به این‌که چنین اماکنی از لحاظ روانی و اجتماعی قابلیت کاربری برای سکونت را ندارند، با در نظر گرفتن رشد جمعیت تهران و نیاز روز افزون به فضاهای آموزشی و فرهنگی، این‌گونه محل‌ها عموماً برای احداث چنین فضاهایی به منظور استفاده عمومی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند.

مدیرعامل سازمان بهشت‌زهرا در پایان تأکید کرد که در تمام موارد فوق عمل جایگزینی صورت گرفته و حتی

به فرقه مذکور نیز محلی به وسعت حدود ۲۵ هزار مترمربع با فضای سبز، مرده‌شوی‌خانه، دیوارکشی و درب ورود و خروج در جاده خاوران (خاتون‌آباد) جنب گورستان ارامنه اختصاص ‌یافته که تاکنون در حدود ٣ / ١ این فضا

اجساد مردگان خود را دفن کرده‌اند.

[متن بالا رونویسی از اصل سند است. اگر به نکتهای برخورد کردید که دقیق رونویسی نشده است لطفاً به نشانی ایمیل در صفحه تماس با ما بفرستید]