[اطلاعات شخصی افراد حذف شده است]

[برای وضوح بیشتر فقط مطالب و اخبار مربوط به افراد و جامعه بهائی تایپ شده است]

 

[برگرفته از سایت:] خبرگزاری هرانا

[تاریخ:] ١٣ مرداد ١٣٩٨

 

دادگاه تجدیدنظر؛ شش شهروند بهایی در تبریز تبرئه شدند / سند

خبرگزاری هرانا – دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی، روز گذشته حکم برائت شش شهروند بهایی ساکن تبریز را صادر کرد. این شهروندان در اواخر خردادماه امسال توسط دادگاه انقلاب تبریز به ۳۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بودند. آنها اواخر آبان ماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از حدود یک ماه با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱۲ مردادماه ۱۳۹۸، شش شهروند بهایی ساکن تبریز که پیشتر مجموعاً به ۳ سال حبس محکومش شده بودند، توسط شعبه ۲۶ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی تبرئه شدند.

پیشتر در تاریخ ۲۵ خردادماه، کامبیز میثاقی، فرزاد بهادری، مونیکا علیزاده (اقدسی)، شبنم عیسی خانی، شهریار خداپناه و خیرالله بخشی، هرکدام از بابت اتهام "عضویت در تشکیلات غیر قانونی بهایی" به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بودند.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این شهروندان بهایی در تاریخ ۲۱ خردادماه در شعبه اول دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی حمل‌بر برگزار شده بود.

طی روزهای ۲۶، ۲۷ و ۲۹ آبان‌ماه سال گذشته ۶ شهروند بهایی در شهر تبریز به نام‌های خیرالله بخشی و مونیکا علیزاده (اقدسی)، کامبیز میثاقی، شهریار خداپناه، فرزاد بهادری و شبنم عیسی خانی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در تاریخ ۲۵ آذرماه ۹۷ با تودیع قرار وثیقه ۲۵۰ میلیون تومانی و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

 

 

 

[متن بالا رونویسی از اصل سند است. اگر به نکتهای برخورد کردید که دقیق رونویسی نشده است لطفاً به نشانی ایمیل در صفحه تماس با ما بفرستید]