[اطلاعات شخصی افراد حذف شده است]

 

حضرت حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محمد خاتمی

با سلام عرض ادب همانطوریکه مستحضر هستید از اوایل انقلاب تاکنون در کشور جمهوری اسلامی ایران جامعه بهاییان ایران مرتباً تحت تضییقات و فشارهای بیش از حد از جانب این حکومت بوده است. و بعد دستگیری مسئولین جامعه بهائی در سال ۱۳۸۷ این فشارها به اوج خود رسیده مخصوصاً در شهر سمنان که با توجه به این تضییقات امنیت جانی و مالی و روحی و روانی شهروندان بهایی آن به خطر افتاده است. در این نامه فقط به گوشه‌ای از این تضییقات و فشارها که نقض فاحش حقوق بشر است اشاره می‌شود تا با توجه به درایت و توانایی شما که در این چند سال ریاست جمهوریتان به اثبات رسانیده‌اید اقدامات شایسته قانونی را در حق شهروندان بهایی ایران به خصوص شهروندان بهایی سمنان مبذول دارید.

۱- نزدیک به ۳۰% خانواده‌های بهایی سمنان درگیر حبس و بازجویی و اجرای حکم و... هستند.

۲- نزدیک به ۵۰% خانواده‌های بهایی سمنان بیکار و از کار اخراج و یا جواز کسبشان باطل و رد صلاحیت شده‌اند. و از نظر اقتصادی تحت فشار شدیدی هستند.

۳- تعداد زندانیان بهایی در شهر سمنان: ۱۰ نفر آقایان (پویا تبیانیان ۷ سال حکم – عادل فنائیان ۶ سال حکم – بهفر خانجانی ۴ سال حکم – افشین ایقانی ۴ سال حکم – سیامک ایقانی ۳ سال حکم – طاهر اسکندریان ۳ سال – اکبرپور حسینی ۱۸ ماه – افراسیاب سبحانی ۱ سال حکم – فرامرز فیروزیان ۱ سال – نادر کساییان ۱ سال)

خانمها: زهره نیک‌آیین ۲۳ ماه به همراه کودک ۱۵ ساله‌اش – ترانه ترابی ۳۰ ماه به همراه کودک ۱۲ ماهه‌اش – الهه روزبهی ۳ سال به همراه کودک ۱۸ ماهه‌اش – انیسا فناییان ۲۴ ماه

مجموعاً ۱۷ نفر زندانی در شهر سمنان

۴- پلمپ ۲ کارخانه تولیدی در شهرک صنعتی سمنان که کارفرمایانشان بهایی بودند (کارخانه پویا نوا و کارخانه فرزان لنز) و بیکاری نزدیک به ۸۰ نفر کارگر بی‌گناه در این وضعیت اقتصادی در سال گذشته.

۵- پلمپ بیش از ۱۵ مغازه و محل کسب مختلف و اسقاط صلاحیت ایشان در این شهر.

۶- به آتش کشیدن چندین خانه و مغازه بهاییان در این شهر.

۷- گذاشتن سمینار‌هایی در مراکز مختلف شهر و تبلیغات سوء بر علیه بهاییان و تخریب اذهان عمومی بر علیه بهاییان.

۸- خراب کردن سد کشاورزی و پلمپ چاه کشاورزان و دامداران بهایی در این شهر.

۹- تخریب قبرستان بهاییان در این شهر در چند مرحله و قطع درختان و تخریب غسالخانه‌ی آن.

۱۰- بردن اجناس یکسری از مغازه‌ها و جریمه‌های نقدی سنگین برای صاحبان مغازه‌ها.

۱۱- عدم ارائه وام بانکی به شهروندان بهایی با توجه کارکردهای مورد نیاز در بانکها.

۱۲- عدم ثبت ‌نام مدارس غیردولتی در مقاطع راهنمایی و دبیرستان برای دانش آموزان بهایی با توجه به بالا بودن معدلشان.

لذا از محضر جنابعالی تمنا دارم که برای رفع این تضییقات و فشارها در کشور ایران و به خصوص در شهر سمنان برای شهروندان بهایی تصمیمات و اقدامات شایسته‌ای در دولت جدید اتخاذ نمایید.

 

با تشکر و احترام

سوسن تبیانیان

یکی از شهروندان بهایی سمنان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[متن بالا رونویسی از اصل سند است. اگر به نکتهای برخورد کردید که دقیق رونویسی نشده است لطفاً به نشانی ایمیل در صفحه تماس با ما بفرستید]