[اطلاعات شخصی افراد حذف شده است]

 

[آذر ۱۳۲۶]

 

بسم الله الرّحمن الرّحیم؛ عظّم الله اجورنا و اجورکم بمصابنا بسیّدنا و مولانا الحسین (ع)

جناب مستطاب اجلّ اکرم، آقای محمّد قوام زیّد  مجده

السّلام علیکم و رحمت الله و برکاته، و بعد، خبر مسرّت اقتران جناب عالی اقتضای تبریک دارد، ولکن چون ماه محرّم است به دعای رفاه و بنین و سعادت زوجین اکتفا می‌نمایم. این نامه را از یزد با گماشتهٴ خاصّ می‌فرستم، اگر مقتضی باشد شفاهاً از ایشان توضیح بخواهید. متمنّی است به عرض حضرت اشرف برسانید که این جانب برای ایشان خصوصاً و ایران و عموم عالم اسلام از بی‌سوادهای مرکز و معمّمین بی‌علم و رییس مدرسهٴ سپهسالار و امام جمعهٴ مسجدشاه و امثالهم مفیدتر هستم. بهبهانی و ظهیرالاسلام و ائمهٴ جماعت طهران و سیّد یحییٰ و شیخ علی مدرّس و شیخ عبدالله و بقیّهٴ علمای دربار نه به درد دنیا می‌خورند نه به درد دین، خصوصاً که از دین خبری ندارند و مشتی از خرافات موروثه در دست این‌ها هست که با وضعیّت عصر حاضر به جز ضرر ندارد. چه شد که من در یزد به حال تبعید سر می‌برم و این‌ها در طهران مشغول دسایس و تحریک به نام دین بر ضدّ دولت و مصالح ملّت هستند.

با زمام‌داری حضرت اشرف و کفایتی که از ایشان مشهود عالم شده، چرا باید نسبت به مخلص ایشان این‌گونه رفتار جاری بشود؟ به عراق خواستم بروم، ممانعت شد، در طهران نگذاشتند بمانم. در یزد بهائی‌ها و یهودی‌ها و کمونیست‌ها آزاد و من محدود هستم و ادارۀ شهربانی حتّی از رسیدن کمک معیشت ممانعت می‌کند. از جوان کم‌تجربه که هم‌نشینی با سرهنگ ایادی و سرلشکر علایی و سرلشکر ... و فتح اعظم و امثال آنها را دارد، انتظار رعایت مصالح مملکتی و دینی، بلکه شخصی هم نیست، بالعکس انتظار این‌گونه فشارها می‌رود. امّا با زمام‌داری مثل حضرت اشرف سازش ندارد. خیلی مضحک است که رضاخان وحشی، بیست و دو سال مرا در حبس و تبعید نگه داشت و حالا که شخص مدنی و مجرّب و علاقمند به ... و دارای صفات ضدّ صفات پهلوی زمامدار است، به این حال باقی بمانم. چون فشار شخصی و نوعی در یزد به حدّ اعلا رسید، این نامه را عرض و انتظار جواب دارم و توضیح از حامل عریضه بخواهید، ممکن است. و السّلام علیکم و رحمت الله و برکاته.

محمّد خالصی[زاده]

 

[حاشیهٴ ۱:] به عرض برسد، نامه از آقای خالصی‌زاده است که به یزد تبعید شده‌اند. ۱ دی ۱۳۲۶

[حاشیهٴ ۲:] پیشینه، ۲۹ دی

[حاشیهٴ ۳:] [مهر: ورود به دفتر نخست وزیر، شمارۀ: ۲/ ۱۶۲۸۳، تاریخ: ۵ بهمن ۱۳۲۶]

[حاشیهٴ ۴:] آقای دبیران، از این پرونده خلاصه‌ای تهیّه شود. ۷ بهمن ۱۳۲۶

[حاشیهٴ ۵:] پرونده از سال ۲۶ ضمیمه است. ۷ بهمن

 

 

 

[متن بالا رونویسی از اصل سند است. اگر به نکتهای برخورد کردید که دقیق رونویسی نشده است لطفاً به نشانی ایمیل در صفحه تماس با ما بفرستید]