[ترجمه‌ای از متن انگلیسی]

 

[اطلاعات شخصی افراد حذف شده است]

[برای وضوح بیشتر فقط مطالب و اخبار مربوط به افراد و جامعه بهائی تایپ شده است]

[توضیحات مترجم در داخل کروشه قرار گرفته است]

 

[روزنامه:] تری نیداد اکسپرس

[تاریخ:] شنبه ۱۰ ژوئیه ۱۹۹۳ – [۱۹ تیرماه ۱۳۷۲]

 

سوء رفتار با اموات بهائی در ایران

اخیراً به آگاهی محفل بهائیان در خیابان پترا واقع در وودبروک رسیده که شهرداری تهران به نبش قبور در گورستان بهائی تهران دست زده تا به جای آن یک ساختمان بنام مرکز فرهنگی خاوران بسازد.

اعلامیه‌ای که توسط محفل محلی بهائیان صادر شد حاکی از آن است که در سالهای اول انقلاب، گورستان بهائی تهران با باغات زیبای خود مصادره شد. ساختمان غسالخانه و سالن برگزاری مراسم تشییع را که در آن قرار داشتند خراب کردند. سنگهای مرمرین قبرها را کندند و کلیه آثار و علائم مشخصه قبور را از بین بردند. بنا بر آنچه که در این اعلامیه آمده است اکثر آن سنگهای مرمرین، بعداً در یک حراج عمومی به معرض فروش گذارده شدند.

بنا بر اطلاعیه محفل محلی عملیات نبش قبور و انتقال اجساد، بر طبق سند محرمانه‌ای است که در فوریه سال ۱۹۹۱ به دستور شورای عالی انقلاب فرهنگی صادر شد و به منظور از بین بردن میراث و فرهنگ بهائی صورت گرفته است.

گورستان بهائی تهران که شامل هزاران مقبره است از لحاظ تاریخی اهمیت فراوانی برای بهائیان ایران و جهان دارد.

با آنکه قبلاً نیز گورستان‌های بهائی در ایران بارها مورد هجوم و غارت قرار گرفته‌اند ولی اکنون محفل ملی برای اولین بار متوجه نبش قبور شده است. گفته میشود که از هنگام انقلاب در ایران، قبرستان‌های بهائی در سرتاسر کشور مصادره شده و به جای آنها، برای دفن اموات، قطعه زمینهای بایری داده شده است ولی اجازه مشخص نمودن قبور و یا تهیه غسالخانه مناسب داده نمی‌شود.

در چنین شرایطی بیم آن می‌رود که کلیه علائم و آثار اجسادی که از قبرستان بهائی تهران خارج کرده‌اند به کلی نابود شود. در این اعلامیه هم چنین گفته شده که این شرایط، ادعای دولت ایران را که می‌گوید بهائیان به خاطر عقیده‌شان تحت ظلم و فشار قرار نمی‌گیرند، تکذیب می‌کند.