[اطلاعات شخصی افراد حذف شده است]

[برای وضوح بیشتر فقط مطالب و اخبار مربوط به افراد و جامعه بهائی تایپ شده است]

 

[روزنامه:] ندای حق

[تاریخ:] ۲۹ آبان ۱۳۳۶

[شماره:] ۴۹

 

از اوج عزت قلابی با خواست خداوند به حضیض ذلت حقیقی افتاده‌اند

ای مردم مسلمان اگر بقدر این کودک مسلمان همت کنیم بزودی درب این لانه کثیف بسته خواهد شد

چند روز قبل برای اینکه اشیائی بخرم به مغازه بقالی رفتم معطل بودم که نوبت به من برسد در این بین کودک خردسالی آمده پنج ریال به صاحب مغازه داد و درخواست یک شیشه اسو کرد صاحب مغازه گفت بچه جانم «اسو» نداریم و لیکن پپسی کولا و کوکا کولا داریم آن بچه یک نگاه تعجب آمیزی بصورت بقال و مشتریان نموده سپس گفت پپسی حرام است و نجس است پولم را بده – مشتریان آفرین بآن کودک مسلمان و در دامان پدر و مادر مسلمان پرورش یافته گفتند واقعا رحمت خدا به پدر و مادری که اینطور بچه با تربیت تحویل جامعه میدهد – ای مردم مسلمان بقدر آن بچه همت کنید اینک مطالب بنده تمام است.

آقای مدیر کارخانه زمزم اینک روی سخنم با شما است دلم میخواهد وجدانا به پاسخ بنده جواب بدهید، بنده کاری به بهائی بودنت ندارم و بقول شما که این همه اعلامیه در جراید روزانه و هفتگی و در و دیوار و کوچه و بازار که پپسی چنین و چنان است داروی همه امراض است عمر انسان را زیاد میکند مسهل است اینهم قبول دارم بفرمائید بدانم نه در شهرستانها بلکه در همین تهران تنها آیا چند هزار کارخانه‌های معتبر میباشد که اگر یک روز بسته بشود میتوان گفت نظم مملکت بر هم می‌خورد چندین هزار اشخاص سرمایه‌دار هستند؟ چندین هزار تجار معتبر میباشند که اجناس از خارج وارد میکنند که در واقع وجود این قبیل اشخاص و این کارخانه‌های معتبر برای ملت ایران مفید و لازم است، شما خیال نکنید یقین یک کارخانه نوظهور و نوبری آورده‌اید بنده کارخانه پپسی و سرمایه شما را در ردیف آن اشخاص و آن کارخانه‌جات قرار میدهم. تو را قسم میدهم به آن اغنام اله نمیدانم به آن رئیس بهائی‌ها اگر مسلمانی بخدا بگو ببینم تا بحال شده است کسی جنسش را به این افتضاح و رسوائی در معرض فروش گذاشته باشد بیشتر کارخانه‌های معتبر هنوز تابلو ندارند – ۱۰۰ در ۸۰ مردم آدرس آن کارخانه‌ها را نمیدانند و همیشه مردم در عقب آن دوانند. اگر واقع پپسی این طور که مینویسید هست لازم به این همه التماس و رسوائی ندارد. مثلی است معروف میگویند مشتری خوب است خودش بیاید نروی بسراغش دیگر مردم مسلمان گول این تبلیغات را نمیخورند – آقای مدیر نه بآن شوری شورت نه بآن بی‌نمکیت. هر بقال که روزی ۱ عدد شیشه می فروشد ۱ عدد تابلو بنام آن مغازه مجانا می‌دهید؟ در سر هر کوچه و بازار این جنس کثیف را با عکس‌های جنس لطیف بمردم ارائه می دهید. من یقین دارم که یک یکسال دیگر یک شیشه پپسی را با خود اصل ... در معرض فروش می گذارید.

بنده یک روز سوار ماشینی بودم از چهار راه مخبرالدوله میگذشتم نگاهم بدیوار روبرو افتاد چون ماشین با سرعت میگذشت درست متوجه نشدم دیدم یک خانم نیمه لخت با شیشه پپسی بالای بالاخانه نشسته تعجب کردم وقتی که برگشتم نگاه کردم دیدم تابلوی کارخانه پپسی است واقعا انسان اگر غیرت و تعصب داشته باشد سنگ به شکم به بندد و سر به متکای بیچارگی بگذارد و از اثر گرسنگی جان بسپارد شرافت دارد به آن نان و پولیکه به این وسیله پیدا شود.

محمد ابراهیم شهرابی – اراکی

[متن بالا رونویسی از اصل سند است. اگر به نکته‌ای برخورد کردید که دقیق رونویسی نشده است لطفاً به نشانی ایمیل در صفحه تماس با ما بفرستید]