[اطلاعات شخصی افراد حذف شده است]

[برای وضوح بیشتر فقط مطالب و اخبار مربوط به افراد و جامعه بهائی تایپ شده است]

 

[برگرفته از سایت:] خبرگزاری هرانا

[تاریخ:] ١٢ شهریور ١٣٩٨

 

روحا ایمانی، شهروند بهایی جهت تحمل حبس راهی زندان شد

خبرگزاری هرانا – روحا ایمانی، شهروند بهایی اهل کرمان جهت تحمل دوره محکومیت خود بازداشت و راهی زندان شد. این شهروند بهایی در آبان ماه سال ۹۷ توسط دادگاه انقلاب یزد به ۹ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۱۲ شهریورماه ۹۸، روحا ایمانی، شهروند بهایی اهل کرمان جهت تحمل دوران محکومیت خود راهی زندان شد.

این شهروند بهایی در آبان ماه سال گذشته توسط دادگاه انقلاب شهر یزد به تحمل ۹ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

روحا ایمانی شهروند بهایی در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ماه سال ۹۴ بازداشت و به زندان منتقل شده بود. وی در تاریخ ۱۰ تیرماه همان سال با قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بود.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[متن بالا رونویسی از اصل سند است. اگر به نکتهای برخورد کردید که دقیق رونویسی نشده است لطفاً به نشانی ایمیل در صفحه تماس با ما بفرستید]