رحیم رحیمیان

متولد ١١ اردیبهشت ١٣١١، اراک

در ۱۵ فروردین ۱۳۶۳ در نارمک تهران تیرباران شد

 

رحیم رحیمیان در یک خانوادۀ بهائی متولد شد. دوران کودکی را در اراک گذراند و سپس با خانواده به تهران رفت. از ۱۴ سالگی در تهران شروع به کارکرد و پس از چند شغل مختلف، در کارخانۀ تولید گچ مشغول به کار شد. در سال ۱۳۳۵ برای ترویج آئین بهائی به نارمک رفت.  در سال ۱۳۴۳ ازدواج کرد. در سال ۱۳۵۷ با خانواده‌اش به هندوستان مهاجرت کرد ولی به خاطر مشکلات ویزا، پس از هشت ماه به ایران بازگشت.

در روز ۱۴ اردیبهشت ۱۳۶۲ در منزلش بازداشت شد. او را به زندان گوهردشت بردند و به مدت سه ماه در حبس انفرادی بود. سپس در ٣ اسفند ۱۳۶۲ به زندان اوین منتقل شد و دوباره در سلول انفرادی قرار گرفت. در زندان به شدت شکنجه شد. در روز ۱۵ فروردین۱۳۶۳ به همراه یدالله صابریان و کامران لطفی تیرباران شدند. فردای آن روز که خانواده‌ برای گرفتن اطلاعی از او به زندان تلفن زدند از تیرباران او باخبر شدند. جسد او را به خانواده‌‌اش ندادند و احتمالاً مأمورین دولتی او را به خاک سپردند.

 

(این معرفی کوتاه بر مبنای اطلاعاتی که در دسترس ما بوده تهیه شده است. اگر به نکته‌ای برخوردید که دقیق نیست و یا اطلاع مهمی ناگفته مانده است، لطفاً به نشانی ایمیل در صفحه تماس با ما بفرستید.)