[اطلاعات شخصی افراد حذف شده است]

[برای وضوح بیشتر فقط مطالب و اخبار مربوط به افراد و جامعه بهائی تایپ شده است]

 

[برگرفته از سایت:] رادیو زمانه

[تاریخ:] ۲۹ دی ۱۳۸۷

 

هشدار درباره محو گورستان خاوران[۱]

«کارزار علیه ویرانی گلزار خاوران» با صدور اطلاعیه‌ای خبر داد که بخشی از این گورستان از سوی ماموران جمهوری اسلامی تخریب شده است.

این اطلاعیه پس از آن‌که شاهدان عینی از زیر و رو شدن بخشی از خاک این گورستان در هفته گذشته خبر دادند، منتشر می‌شود.

گزارش‌ها از تهران حاکی‌ است که ماموران جمهوری اسلامی با پاشیدن خاک تازه، اقدام به کاشت درخت در بخشی از این گورستان کرده‌اند.

«کارزار علیه ویرانی گلزار خاوران» در نامه‌ای از کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل خواسته که مانع تخریب گورستان خاوران شود.

در این نامه خطاب به کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل آمده است: «ما از شما مى‌خواهیم که با استفاده از کلیه‌ اختیارت و امکاناتتان از ویرانى و نابودى این گورستان که سند جنایتى بزرگ است و نماد حافظه‌ تاریخی مردم ایران، به فوریت پیشگیرى کنید.»

گورستان خاوران قطعه زمینی در جنوب شرقی شهر تهران است که بسیاری از قربانیان کشتار‌ سال ۱۳۶۷ در جمهوری اسلامی در آن، دفن شده‌اند.

«طرح سازماندهی و بازسازی» این گورستان که از سال ۱۳۸۴ آغاز شده با مخالف بازماندگان قربانیان مواجه شده است.

خانواده قربانیان سال ۱۳۶۷ اعلام کرده‌اند در صورتی با اجرای این طرح موافقت می‌کنند که نام و نشان، چگونگی و زمان اعدام و چگونگی و محل دفن جان‌باختگان روشن شود؛ درخواستی که تاکنون از سوی مسئولان جمهوری اسلامی مسکوت مانده است.

در آبان ماه امسال نیز برخی از خانواده‌های این قربانیان در نامه‌ای از کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد خواست بودند که برای پایان دادن به فشار‌ها علیه بازماندگان کشتار ۶۷ از سوی جمهوری اسلامی، تلاش کند.

 

 

 

[متن بالا رونویسی از اصل سند است. اگر به نکتهای برخورد کردید که دقیق رونویسی نشده است لطفاً به نشانی ایمیل در صفحه تماس با ما بفرستید]

 

[۱] [محل گورستان سابق بهائیان در تهران]