[اطلاعات شخصی افراد حذف شده است]

[برای وضوح بیشتر فقط مطالب و اخبار مربوط به افراد و جامعه بهائی تایپ شده است]

 

[برگرفته از سایت:] رادیو فردا

[تاریخ:] ٢٠ شهریور ١٣٩٨

 

وزیر آموزش و پرورش: تحصیل دانش‌آموزان پیرو ادیان غیررسمی ممنوع است

محسن حاجی میرزایی از یک هفته پیش به وزارت آموزش و پرورش منصوب شده است

محسن حاجی‌میرزایی، وزیر آموزش و پرورش، در حاشیه جلسه هیئت وزیران در روز چهارشنبه، ۲۰ شهریور، درباره تحصیل دانش‌آموزان پیرو ادیان غیررسمی گفت: «اگر دانش‌آموزان اظهار کنند که پیرو ادیان دیگری به‌جز ادیان رسمی کشور هستند و این اقدام آنها به‌ نوعی تبلیغ محسوب شود، تحصیل آنها در مدارس ممنوع است.»

به نظر می‌رسد این گفته آقای حاجی‌میرزایی در واکنش به خبری باشد که برخی منابع حقوق بشری در دو روز گذشته در مورد ممانعت از تحصیل یک دانش‌آموز بهایی در یکی از دبیرستان‌های سمنان منتشر کردند.

بنا بر گزارش این منابع، یک دبیرستان در سمنان، به‌ دستور آموزش و پرورش استان، از ثبت‌نام دانش‌آموزی «به نام برنا پیراسته در مقطع سوم دبیرستان به دلیل بهایی بودن» او خودداری کرده است.

وزیر آموزش و پرورش درباره چگونگی اظهار دین به‌ گونه‌ای که تبلیغ محسوب نشود توضیح بیشتری بیان نکرد.

بر اساس ماده ۳۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، «دولت موظف است وسایل آموزش و پروش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم آورد.»

این در حالی است که برخی شهروندان بهایی در شبکه‌های اجتماعی می‌گویند صرف اعلام بهایی بودن باعث اخراج دانش‌آموزان و دانشجویان از مراکز آموزشی می‌شود.

شهروندان بهایی در ایران طی چهل سال گذشته اغلب با فشارهایی ازجمله پلمب محل کسب، محرومیت از حق تحصیل، تخریب قبور و بازداشت و حبس مواجه‌ بوده‌اند.

خبر رسيده كه دبيرستان سعادت در سمنان با دستور كتبى آموزش و پروش از ثبت نام يك دانش آموز #بهايى كه در دو سال گذشته نفر اول دبيرستان بوده خوددارى كرده است. پرونده "برنا پيراسته" به خانواده اش داده شد و اعلام شد در طول سال برخى خانواده ها از مسئولين خواستار اخراج برنا بودند

 

 

 

 

 

 

[متن بالا رونویسی از اصل سند است. اگر به نکتهای برخورد کردید که دقیق رونویسی نشده است لطفاً به نشانی ایمیل در صفحه تماس با ما بفرستید]