[اطلاعات شخصی افراد حذف شده است]

[برای وضوح بیشتر فقط مطالب و اخبار مربوط به افراد و جامعه بهائی تایپ شده است]

 

[روزنامه:] ایران و جهان

[تاریخ:] خرداد ۱۳۶٢ از دوشنبه ۹ تا دوشنبه ۱۶

[شماره:] ۱۴۳

 

بهائیان

از سرگیری کشتار و محروم‌سازی بهائیها از حقوق اجتماعی

واشنگتن– گزارش‌های رسیده به وزارت امور خارجه و اظهارات اعضای بهائی ساکن ایالات‌متحده آمریکا از جور و ستم تازه ایران علیه بهائیها من‌جمله کشتار و محروم ساختن ده‌ها هزار کودک از تحصیل و حضور در مدارس حکایت می‌کند.

به گفته فیروز کاظم‌زاده یکی از بهائی‌های ایرانی که رئیس کمیته مطالعات خاورمیانه در دانشگاه یل است، "مسئله خیلی خیلی جدی است زیرا جامعه بهایی به تدریج از ایران رخت بر می‌بندد. البته فردا هزاران بهائی را قتل‌عام نخواهند کرد اما در طول زمان و با گام‌های کوچک جماعت بهائی‌ها منهدم خواهند شد."

بهائیها پیروان فرقه‌ای بالنسبه کمتر شناخته شده هستند که ملا و آخوندی نداشته و بنا بر اعتقاد بنیادی آن‌ها، حقیقت مذهبی مطلق نبوده و نسبیت دارد.

به باور آنان تمامی مذاهب من‌جمله اسلام ریشه‌ای الهی دارند. حکم دادگاهی که به موجب آن دو ماه پیش ۲۲ مرد بهایی و یک زن در شهر شیراز در جنوب ایران، به جرم جاسوسی و ارتباط با اسرائیل به اعدام محکوم شدند، توجه وزارت امور خارجه را به خود جلب کرده است.

هفته گذشته سه نفر از این محکومین به دار آویخته شدند، تصور می‌رود اکنون حدود چهارصد نفر بهائی در زندان‌های ایران باشند و گفته می‌شود حدود ۴ هزار نفر نیز "پناهنده داخلی" بوده و پنهان شده‌اند.

به هنگام اجرای حکم، رئیس دادگاه انقلاب شیراز به ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار عضو این فرقه هشدار داد که به زودی روزی خواهد رسید که ایران با آنان به شیوه‌ای که با دیگر منافقین که گردهمایی‌هایی مذهبی و شیطانی داشتند رفتار کرده، رفتار نماید.

این هشدار و دیگر اشارات اخیر مقامات وزارت امور خارجه را از سرنوشت بهایی‌های ایران که در قانون اساسی به رسمیت شناخته نشده‌اند نگران ساخته است.

همزمان با آخرین گزارش کشتارها– تاکنون در حدود ۱۵۰ زن و مرد بهائی از سوی دولت به دار آویخته شده و یا به جوخۀ آتش سپرده شده‌اند– نشانه‌هایی از سرکوب شدید بهائی‌ها من‌جمله منع تحصیل ۲۵ تا ۳۰ هزار کودک بهائی دیده می‌شود.

این شمار نیمی از کودکان در سن تحصیل بهائی را تشکیل می‌دهد. بنا به گزارش‌هائی که به دست مقامات بهائی در آمریکا رسیده است با بیشتر دیگر کودکان بهائی در مدرسه بدرفتاری شده از آنان دوری می‌شود و طبق دستور باید جدا از دیگر کودکان بنشینند. چند تن از سناتورها و اعضای کنگره به رفتار ایران با جمعیت بهائی اعتراض کرده‌اند.

بنا به جزوه اخیر آنان بهائی‌ها از خشونت دوری گزیده و معتقد به "ریشه‌کنی پیشداوری های نژادی عقیدتی، طبقاتی، ملیتی و جنسی بوده و خواستار حذف تمامی اشکال خرافاتی هستند.

این فرقه پیروانی در ۱۷۳ کشور جهان دارد.

در ایران اعضای فرقه‌ی بهائی به گونه‌ای سنتی از سوی اکثریت مسلمانان شیعه بدعت گزار تلقی شده و رفاه عمومی آنان به‌عنوان بازرگان، خشم بسیاری از ایرانیان را برانگیخته است.

 

برآورد می‌شود در سال‌های اخیر ۸ هزار بهائی ایران را ترک گفته باشند، اما در فرم خروج می‌باید نوع مذهب قید شود و بسیاری از بهائی‌ها از انکار دیانت خود اجتناب می‌ورزند.

هرالد تریبون– ۲۷ مه ۸۳

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[متن بالا رونویسی از اصل سند است. اگر به نکتهای برخورد کردید که دقیق رونویسی نشده است لطفاً به نشانی ایمیل در صفحه تماس با ما بفرستید]