[اطلاعات شخصی افراد حذف شده است]

 

بسمه تعالی

خدمت ارجمند حضرت آیت‌الله معصومی تهرانی

با عرض سلام

از این که سعادت نوشتن عریضه‌ای خدمتتان میسر گردید درگاه خداوند منان را شاکر و حامدیم. حضرت عالی مستحضر هستید که ما بهاییان کشور مقدس ایران از حداقل حقوق شهروندی به عنوان یک ایرانی و هموطن ملت شریف ایران محروم هستیم و گروهی متعصب، این جامعه را که بزرگترین اقلیت دینی غیر اسلامی کشور محسوب می‌شود را مورد ظلم، تعرض و تهاجم و ستم قرار می‌دهند.

در ذیل شمه‌ای از ایذا و اذيت و ستم‌های وارده بر بهاییان ایران به خصوص بهاییان شهر تبریز به استحضار می‌رسد

۱) عدم اجازه اشتغال بهاییان در امور دولتی

۲) منع ادامه تحصيل عالیه برای جوانان

۳) ممانعت از اشتغال در شغل‌های آزاد و قانونی

۴) جلوگیری از صدور پروانه کسب برای بهاییان خصوصاً در رسته‌ی عینک سازی

۵) پلمپ و تعطیل کردن مغازه‌های در حال فعالیت با عناوين واهی

۶) اخراج تعدادی از دانش‌آموزان دبیرستانی و حتی ابتدایی

۷) تهدید و ارعاب آنها در منزل و محل کسب به صورت حضوری یا تلفنی

۸) احضار مستمر بهاییان به اداره اطلاعات و بازداشت و زندانی کردن تعدادی از این افراد در اکثر نقاط ایران

۹) و بالاخره ممانعت از دفن اموات بهاییان از تاریخ ۱۲ مرداد ۱۳۹۰ در شهر تبریز. در حالیکه از حدود ۶۰ سال پیش مبلغی جهت کمک و مساعدت از طرف جامعه‌ی بهایی در دوره آقای واعظ چرندابی به محل آرامستان‌های تبریز پرداخت شده بود و تا سال ۱۳۹۰ تدفین اموات بهایی نیز در محل آرامستان‌ها بدون هیچ مشکلی میسر بود و از آن تاریخ به بعد به یکباره از تدفین اموات بهاییان در این شهر ممانعت گرديده و اجساد بدون رضایت خانواده‌های متوفیان توسط مسئولین آرامستان‌های تبریز به شهرهای میاندوآب یا ارومیه انتقال داده می‌شود. لازم به توضیح است که برخی از این اجساد حتى بدون تغسيل و با کاور بیمارستان دفن شده‌اند. در بسیاری از موارد نیز مجبور به تغسيل اموات خود در حیاط خانه یا در منازل خود شده‌ایم. در اثر این مسائل و مشکلات تمامی خانواده‌های این عزیزان به تمامی ارگانهای دولتی محلی ملی شکایت کرده و خواستار قطعه زمینی در اطراف شهر تبریز برای دفن اجساد شده‌اند که متأسفانه تا بحال هیچ ترتیب اثر داده نشده است و همچنان بعد از ۳۳ متوفی در حدود ۵ سال گذشته این روند ادامه دارد. با توجه به قوانین الهی دیانت مقدس اسلام و تأکید حضرت رسول اکرم (ص) در مورد رعایت اجساد ابدان انسانی به عنوان خليفة‌الله امضا کنندگان ذیل خواستار توجه جدی مسئولین مملکتی به این امر خطیر شده و امیدوارند با مساعدت حضرت عالی و در سایه توجهات حضرت حق برای رفع مشكل دفن اموات بهاییان شهر تبریز اقدامات عاجلی صورت گیرد تا همه‌ی انسان‌ها بتوانند از حقوق مساوی برخوردار شوند.

برای جناب عالی از درگاه ایزد منان توفيقات روزافزون در جهت خدمت به خلق و ایران عزیز آرزومندیم.

[۱۷ امضا]

 

[متن بالا رونویسی از اصل سند است. اگر به نکته‌ای برخورد کردید که دقیق رونویسی نشده است لطفاً به نشانی ایمیل در صفحه تماس با ما بفرستید]