[اطلاعات شخصی افراد حذف شده است]

 

تاریخ ۱ شهریور ۱۳۶۰

 

جناب آقای نخست‌وزیر محترم جمهوری اسلامی ایران

توقیرا بدینوسیله موقع را مغتنم شمرده ضرورتاً شمه‌ای از صدمات و مصائبی که از بدو انقلاب تا کنون بر این جامعه وارد گردیده باستحضار میرساند و قبل از هر چیز از خداوند بی‌همتا مسئلت دارد که اندیشه‌ای که از طرف جنابعالی نسبت باوضاع و احوال و آنچه بر این جمعیت گذشته معطوف میشود مبتنی بر القاآت و افترائاتی نباشد که مخالفین ما بر خلاف حقیقت در حق این جامعه بیان داشته‌اند شاید بدین لحاظ متعاقب ده‌ها هزار تظلم بلاجواب این بار همت و مروت آنجناب در اجرای عدالت و احقاق حقوق مسلوبه و تأمین امنیت افراد ستمدیده بهائی مؤثر افتد و از بار سنگین محن و مظالم وارده بکاهد و بر قلوب مجروح و جانهای خسته و بلاکشیده این فئه مظلوم که متجاوز از یکصد و سی سال است در این مملکت در معرض همه‌گونه مظالم و مشقات واقع شده اند مرحمی نهند.

١-تحقیر و تهدید و ارعاب و اهانت حتی از طرف مراجع امور کشور بمقدسات بهائی با استفاده از وسائل ارتباط جمعی و غیره.

٢-حمله و هجوم و غارت و ایراد ضرب و جرح و شکنجه و آزار علیه بهائیان در اکثر نقاط ایران که فهرست جامع آن موجود است.

٣-اجبار به تبری و ترک عقیده بصور مختلف و دهشت‌آور بطور جمعی و فردی و صغیراً و کبیراً خصوصا در قراء و قصباتی که دارای عده زیادی بهائی است.

۴-حرق و تخریب منازل و محل کسب و محصولات کشاورزی و احشام و تخریب گورستانهای بهائی و قطع اشجار و نبش قبور و جلوگیری از دفن اموات در نقاط کثیره ایران که صورت آن موجود است.

۵-اخراج هزاران نفر بهائی با فشارهای وارده از محل سکونت و آواره نمودن ایشان و جلوگیری از ابراز فعالیتهای تولیدی بهائیان و ممانعت از مراجعت بمحل اقامت قبلی.

۶-... از نیروهای مسلح و دوائر دولتی و مؤسسات وابسته بدولت و حتی شرکتها و مؤسسات خصوصی بدون هیچگونه تقصیر و بدون مجوز قانونی.

٧-تصرف و مصادره اماکن متبرکه و تاریخی بهائی (که مورد توجه بهائیان جهان است) و همچنین سایر مستملکات و موقوفات متعلق بجامعه بهائی از قبیل حظائر قدس – بیمارستانها – خانه‌های سالمندان و بینوایان – حمامها و کلیه گورستانهای بهائی (گلستان جاوید) همچنین مصادره شرکتهائی که مسئول اداره این املاک و تصدی اماکن بوده‌اند در کلیه نقاط ایران.

٨-تخریب بیت منسوب بحضرت باب که از اول مقامات مورد توجه بهائیان جهان است.

٩-مصادره شرکت سهامی نونهالان که سهام آن متعلق به هزاران نفر بهائی بود و حدود ۶۳ سال پیش تأسیس و ثبت گردیده است.

١٠-تصرف مایملک بهائیان در تعداد زیادی از نقاط خصوصا دهات و توقیف حسابهای بانکی و منع عده‌ای از انجام معاملات همچنین اخیرا علاوه بر موارد قبلی دستور مصادره اموال ۱۱۷ نفر از بهائیان یزد که اکثرا نیز اموال ایشان بمحل سکونت و اثاث‌البیت مورد احتیاج هر خانواده خلاصه می گردد.

١١-اخراج محصلین بهائی و یا عدم ثبت‌نام ایشان در بعضی مدارس همچنین اخراج دانشجویان بهائی حتی دانشجویانی که در سال آخر پزشکی بوده‌اند در اصفهان و شیراز صرفا به علت بهائی بودن با صدور نامه کتبی و نیز اخیرا با صدور اعلام مقررات صدور ارز ظاهرا قصد ممانعت از ارسال ارز برای دانشجویان بهائی خارج از کشور را مقید نموده‌اند.

١٢-در بسیاری از نقاط با تحریکاتی که از طرف عده‌ای معدود انجام شده هرگونه مراوده و معاشرت را با بهائیان منع نموده و ایشانرا مانع از خرید و فروش مایحتاج یومی و حتی مانع از رفتن بحمام و سوار شدن اتوبوس و غیره نموده‌اند.

١٣-در بعضی نقاط از صدور شناسنامه و برگ هویت برای نوزادان بهائی خودداری و حتی پا فراتر نهاده مراتب را کتباً نیز با عنوان محرومیت ... .

١۴-از ثبت وقایع ازدواج و طلاق بهائیان با صدور دستوراتی بر خلاف قانون ممانعت بعمل آورده‌اند.

١۵-سه نفر از دختران خردسال بهائی را در کاشان و شهریار کرج و ارومیه با القاآتی غیر انسانی و غیر شرعی ربوده، ایشانرا مانع از مراجعت نزد خانواده خودشان شده‌اند و یکی از ایشانرا که حتی سن قانونی ازدواج نداشته به جوانی بدون رضایت ابوین تزویج نموده‌اند.

١۶-تعداد زیادی از بهائیان را در شهرهای اصفهان – داران اصفهان – کاشمر – بیرجند – شیراز - یزد – طهران – کرج – تبریز – دزفول و غیره بر خلاف شرع و عرف و بر خلاف مقررات قانون اساسی جمهوری اسلامی سلب آزادی نموده و صرفا بعلت بهائی بودن بزندان افکنده‌اند و هر روز نیز حکم جلبی و مزاحمتی در بین است.

١٧-چهارده نفر از افراد امین و خدمتگذار جامعه بهائی را که نه نفر از ایشان امنا منتخب محفل ملی بهائیان ایران بوده‌اند ربوده و در محلی دور از انظار مخفی ساخته و بیش از یکسال است که حتی اجازه ملاقات به خانواده ایشان نداده‌اند.

١٨-در شهرهای طهران – تبریز – یزد – شیراز - میاندوآب – مهاباد – بیرجند – رشت – همدان - کاشمر نفوس کثیره از بهائیان را با وارد ساختن اتهامات واهی و ناروا باطنا بعلت بهائی بودن و ظاهرا با جعل عناوین ساختگی از قبیل جاسوسی – ارتباط با صهیونیسم یا امپریالیسم و غیره بجوخه اعدام سپرده‌اند. تنها حدود چهار ماه گذشته متجاوز از سی نفر از بهائیان مشهور را که قریب ده نفر از ایشان دکتر متخصص و تعدادی مهندس و نویسنده و دانشمند و یکی از ایشان بالغ بر ۲۷ کتاب از جمله تاریخ ادیان سامی و اسلام همچنین کتب متعدد دیگر در زمینه‌های فلسفی و دینی و تاریخ و اجتماعی و رد مکاتب مادی تدوین و تألیف نموده‌ است در شهرهای همدان – شیراز – کاشمر و تبریز مظلومانه اعدام نموده‌اند.

١٩-همچنین بر اثر حمله و هجوم و ترور تعدادی از بهائیان از جمله پروفسور منوچهر حکیم استاد کرسی پزشکی دانشگاه طهران ... زنده بآتش کشیده‌اند.

٢٠- در هر دو مورد فوق‌الذکر (بند ۱۹- ۱۸) نیز بدون تصریح در احکام اعدام و یا بدون صدور حکمی در مور بند ۱۹ از طرف بنیاد مستضعفان و یا بنیاد شهید بتصرف و مصادر اموال و املاک کشته‌شدگان نیز اقدام نموده‌اند.

٢١-در قوانین مدونه و مصوبه مجلس شورای اسلامی از شناسائی حقوق انسانی و قانونی و اجتماعی اقلیت دینی بهائی (بر خلاف مقررات و اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی مبنی بر شناسائی حقوق و آزادیهای تمام سکنه مملکت) که جمعیت آن در ایران از مجموع اقلیتهای دینی موجود در مملکت افزون است امتناع بعمل آمده است.

٢٢-عجیب تر آنکه رد مظالم و کشتار بهائیان در ایران از طرف مراجع رسمی وزارت امور خارجه ایران در وسائل ارتباط جمعی مورد انکار و تکذیب هم واقع گردیده.

جناب آقای نخست‌وزیر آنچه فوقاً معروض افتاد بیان مختصری از ده‌ها هزار صدمه و آزار مالی و جانی است که بر افراد جامعه بهائی وارد گشته و اینان با کمال بردباری و صبر و سکون و توکل و تسلیم بار اینهمه مشقت و سختی و آزار را بدوش خویش کشیده‌اند از بدو انقلاب تا کنون کراراً چه بمجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی و چه باولیاء و مسئولین امور مملکتی کتباً و شفاهاً مواضع و معتقدات خویش را اعلام و باطلاع رسانیده‌اند که بهائیان بر وفق فرائض دینی خود مصدق دیانت مقدس اسلام بوده و دیانت خود را متعاقب و در کنار و مروج اساس و حقایق جمیع ادیان آسمانی محسوب میدارند. حضرت رسول اکرم (ص) را سیدالمرسلین و ائمه اطهار (ع) را هادیان سبیل میدانند و از مداخله در امور سیاسیه و عضویت در احزاب سیاسی بالمره اجتناب میکنند و اطاعت از حکومت و قوانین مملکت را وظیفه اساسی خویش می‌شمارند کشور مقدس ایران را که مهد آئین ایشان است تجلیل میکنند و

 هرگز جز در طریق خیرخواهی و خدمتگزاری و ابراز امانت و صداقت و تقوی نسبت بهمنوعان خویش قدمی برنمیدارند و خیانت بمملکت و حکومت را گناهی غیر مغفور محسوب مینمایند با این حال بهائیان را هر روز صرفاً بعلت داشتن ... می‌سازند و در معرض بهتان و افترائی عجیب قرار میدهند و بجان و مال و هستی و عرض ایشان رحم نمیکنند بهائیان چه در گذشته ایام و چه در مدت دو سال و نیم از گذشت انقلاب صداقت و امانت و خیرخواهی و صمیمیت خویش را در این مملکت باثبات رسانیده‌اند.  توسل بجبر و قهر علیه چنین جامعه‌ای چه ضرورت دارد.

امید است دوراندیشی و تدبیر جنابعالی مانع از آن شود که قدرت دولت پشتیبان ارضاء تعصبات و اغراض قهرآلود عده‌ای معدود قرار گیرد و یا تعرض بعقاید و تجاوز به هستی نفوسی مظلوم و بی‌دفاع وسیله یا وجه‌المصالحه یا سرپوش مطامع سیاسی مشتی از خدا بی‌خبر شود. با اینهمه آنطور که بعضی حکام شرع تفوه نموده‌اند اگر ایراد شکنجه و آزار و سختی و فشار و زجر و عتاب و حبس و کشتار و آوارگی و پریشان حالی و بی‌سامانی موجد فخر و مباهات و موجب خرسندی خاطر مسئولان و علت ظهور برکات و صواب از پیشگاه معدلت الهی و هم مایه حسن شهرت و بروز و ثبات و امنیت و سبب عزت و اعتلاء کشور است همچنان این سینه بی‌کینه و پیکر بی‌دفاع ما و این لبه شمشیر تیز شما.

جامعه بهائیان ایران

[امضاء]

جامعه بهائیان ایران

آدرس: صندوق پستی شماره ۱۲۴ / ۴۳

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[متن بالا رونویسی از اصل سند است. اگر به نکتهای برخورد کردید که دقیق رونویسی نشده است لطفاً به نشانی ایمیل در صفحه تماس با ما بفرستید]