[اطلاعات شخصی افراد حذف شده است]

 

[تاریخ:] ۱۷ مرداد ۱۳۸۴

 

جناب آقای دکتر محمود احمدی‌نژاد ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

احتراماً

با آرزوی توفیق در مسئولیت مقدسی که بعهده گرفته‌اید بعرض می‌رساند:

بیش از ۲۶ سال است که در دوران حکومت محترم جمهوری اسلامی ایران، بهائیان این سرزمین دچار تضییقات و تبعیضات ناروا بوده‌اند. در این خصوص افراد جامعه بهائی مکرراً و مستمراً به اولیای محترم امور مراجعه، دادخواهی و تظلم نموده‌اند ولی با کمال تأسف با بی‌توجهی و بی‌اعتنائی مواجه گردیده‌اند. لذا جامعه بهائیان ایران بر آن شد تا عریضه‌ای سر گشاده به جناب آقای خاتمی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران، بالاترین مقام اجرائی مملکتی تقدیم نماید.

این نامه از سوی افراد مختلفه جامعه بهائی ایران که هر یک بنحوی از انحا مورد تضییع حقوق و تعدیات و محرومیت‌ها و ممنوعیت‌هائی قرار گرفته‌اند به مقامات و مسئولین دولتی جمهوری اسلامی ایران در کمال رعایت ادب تسلیم شد تا شاید در جهت رفع این مظالم و احقاق حقوق اولیه انسانی اقدامات مؤثری معمول فرمایند. در این عریضه بنهایت اختصار و ایجاز به مظالم وارده از قبیل اعدام بیش از ٢٢٠ نفر از اعضا جامعه بهائی ایران و ضبط و مصادره اموال آنها و همچنین مصادره اماکن مقدسه بهائی و تخریب بعضی از آنها و محکومیت به حبس افراد بهائی و اخراج و انفصال دائم از خدمات دولتی و قطع حقوق بازنشستگی هزاران نفر کارمند صدیق و زحمتکش بهائی و حتی اخراج کارگران، بدون پرداخت هیچ گونه حق و حقوقی به آنان و همچنین بازداشت کارمندان تا استرداد حقوق دریافتی از آنها در دوران خدمت دولتی و همچنین محروم نمودن هزاران جوان داوطلب تحصیلات عالیه و حتی اخراج دانشجویان شاغل به تحصیل و محرومیت کسبه و صاحبان مشاغل آزاد از ادامه شغل یا اشتغال به کسب جدید به بهانه عدم صلاحیت آنها صرفاً بعلت بهائی بودن و همچنین لغو پروانه‌های اشتغال از جمله لغو پروانه وکلا دادگستری و اخراج دسته جمعی روستائیان با اعمال زور و ضرب و جرح و حرق اموال و اعمال تبعیضات ناروا و غیر عادلانه بموجب قوانین و آئین نامه‌ها و بخشنامه‌های دولتی و دهها محرومیت و ممنوعیت دیگر به آنها اشاره شده بود و در پایان از سیاست گزاران و دولت مردان جمهوری اسلامی تقاضا شده بود، اکنون که بیش از ۱۶۰ سال از تاریخ این آئین می‌گذرد و مدت ۲۶ سال آن در دوران حکومت محترم جمهوری اسلامی ایران سپری شده است و مقامات محترم اجرائی و قضائی و تقنینی علی‌الاصول در اثر مراودات و تحقیقات محاکمات اعضا این جامعه و بررسی کتب و نشریات و نوشته‌جات این آئین داشته‌اند، باید به این نتیجه رسیده باشند که بهائیان در ظل دولت و حکومت هر چند تحت فشار و ظلم و ایذا و اذیت بوده‌اند ولی در نهایت صداقت و امانت رفتار نموده و می‌نمایند و در هیچ اقدامی که در آن شائبه خیانت یا اقدام علیه امنیت کشور باشد مداخله ننموده و نمی‌نمایند و به میهن خود، سرزمین مقدس ایران و هموطنان عزیز عشق می‌ورزند. در تعلیم و تربیت و تهذیب اخلاق کوشا بوده و جهانیان را به صلح و دوستی و وحدت و برابری و رعایت عدالت و انصاف و احترام به حقوق دیگران و تحمل آرا و عقاید همنوعان فرا می‌خوانند تا به فضل و تأییدات پروردگار سراسر عالم خاکی بهشت برین گردد و اهل عالم با عشق و محبت از کلیه مواهب و نعم الهی بهره‌مند شوند.

پیروان این آئین تنها اقلیتی هستند که تعدادشان در ایران نسبت به مجموع سایر اقلیت‌های مذهبی بیشتر و تنها اقلیتی هستند که بموجب اعتقادات دینی، حقانیت جمیع رسولان و انبیا الهی را تصدیق باطنی نموده و تمام کتب آسمانی را تجلیل و تکریم می‌نمایند. مصدق کلیه ادیان الهی علی‌الخصوص دیانت مقدس اسلام و حقانیت رسالت حضرت رسول اکرم و ائمه اطهار بوده و هستند. لذا انتظار بر این بود که با تقدیم عریضه سرگشاده مذکور جایگاه حقوقی این جامعه را اقلاً با توجه به بندهای مصرح در قانون اساسی ایران و با عنایت به میثاق‌های بین‌المللی بعنوان شهروندان ایرانی مشخص و به تعدیات و ایذا و اذیت آنان خاتمه داده شود، ولکن علی‌رغم استقبال اکثریت مدیران و مسئولین محترم در سطوح مختلف و اظهار تأسف از وقایع گذشته و همدردی آنان با جامعه، مع‌الاسف و در کمال ناباوری شاهد واکنش‌های منفی سازمان یافته از قبیل ضرب و جرح، حرق اموال افراد، بازداشت و محکومیت به زندان، بازرسی منازل و ضبط اموال شخصی، تخریب قبرستان، ممنوع الخروج و ممنوع المعامله نمودن عده‌ای از افراد این جامعه، احضارهای مکرر همراه با تهدید و ارعاب به اتهامات واهی (تبلیغ علیه جمهوری اسلامی و تشویش اذهان عموم) بودیم، در حالیکه مطالب مطروحه در آن عریضه و این مکتوب، همگی مستند به مدارک و دلائل مثبته بوده و قابل دفاع در کلیه مراجع رسمی و قضائی می‌باشد.

اینک با توجه به مطالب معروضه فوق و با عنایت به مواضیع مشروحه زیر:

١– تصریح اصول قانون اساسی مبنی بر تساوی حقوق ایرانیان و رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه مردم و رعایت حقوق انسانی افراد غیر مسلمان و همچنین فتوای صریح و محکم بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران در رساله نوین، مبنی بر اجرای قوانین در باره افراد غیر مسلمان مانند مسلمانان و همچنین محترم بودن جان و مال آنها.

٢– تصویب قانون احترام به آزادیهای مشروع و حفظ حقوق شهروندی مصوب ۲۸ اردیبهشت ١٣٨٣

٣– تلاش متفکرین مذهبی و دلسوزان نظام در کلیه مجامع حقوق بشر مبنی بر اثبات عدم تقابل و مغایرت موازین اسلام با موازین حقوق بشر بر اساس دیدگاه ادیان الهی که کرامت انسان را عطیه مقدسی می‌دانند که از طرف خداوند به او داده شده و هیچ کس نمی‌تواند این عطیه الهی را از بشر سلب کند.

برداشت بهائیان این است که چنین رویکرد و عملکردی نمی‌تواند سیاست کلی و شیوه مسئولین مملکتی باشد، بنابراین از آن مقام محترم که در برابر خداوند و مردم شریف ایران مسئولیت خطیری به‌ عهده دارد، علی‌الخصوص در شرایط کنونی که دولت جدید با محوریت عدالت اجتماعی مستقر گردیده، ضمن آرزوی توفیق در این آرمان مقدس تقاضا می‌شود با بذل توجه به درخواست‌های مصرحه ذیل اقدام مقتضی نسبت به احقاق حقوق مصلوبه جامعه بهائی معمول فرمایند.

١- آزادی کلیه افراد بیگناهی که در رابطه با عریضه سر گشاده تقدیمی به ریاست محترم جمهور، اخیراً بازداشت یا محکومیت حاصل نموده‌اند و استرداد کتب و نشریات دینی و اموال شخصی آنها.

٢– جلوگیری از مزاحمت‌ها و ایذا و اذیت افراد بهائی که به بهانه‌های گوناگون مورد ستم قرار می‌گیرند.

٣– رفع ممنوعیت‌ها و محرومیت‌ها از دواطلبان ورود به دانشگاهها و موسّسات عالی کشور.

۴- اعاده به خدمت کارمندان دولت و پرداخت حقوق و مزایای متعلقه به کارمندان اخراجی و بازنشسته.

۵– اجازه بازگشت کشاورزان اخراجی به محل روستاهای خود به منظور تحویل گرفتن اموال و اراضی کشاورزی و جلوگیری از مزاحمت برای آنان.

۶– رفع مصادره و توقیف از اموال و اماکن مقدسه بهائی که متعلق به بهائیان سراسر عالم است.

۷– رفع مصادره و توقیف از موقافات بهائی در ایران.

۸– رفع مصادره و توقیف اموال و املاک افراد بهائی که بنا حق مصادره گشته.

۹– رفع کلیه محرومیت‌ها و ممنوعیت‌ها و تبعیضات در قوانین و آئین نامه‌ها و بخشنامه‌ها از افراد بهائی به مناسبت انتخاب شغل و کسب و کار و سایر حقوق اجتماعی.

١٠– رفع موانع و مشکلات در خصوص اجرای آداب و مراسم دینی و نحوه اداره جامعه بهائی در کشور مقدس ایران.

١١– برخورداری جامعه بهائی از حق پاسخگوئی و رفع سؤ تفاهم در برابر اتهامات و افترائات وارده از طریق رسانه‌های گروهی طبق قانون اساسی و قانون مطبوعات.

با تقدیم احترام

جامعه بهائیان ایران

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[متن بالا رونویسی از اصل سند است. اگر به نکته‌ای برخورد کردید که دقیق رونویسی نشده است لطفاً به نشانی ایمیل در صفحه تماس با ما بفرستید]