[اطلاعات شخصی افراد حذف شده است]

 

٢٧ شهریور ماه ١٣۵۸

جناب آقای دکتر میناچی وزیر محترم ارشاد ملی

با نهایت توقیر و احترام باستحضار عالی میرساند. جامعه بهائیان ایران مدت ۱۳۶ سال است در این مملکت موجود و بزرگترین اقلیت دینی محسوبند معترف بوحدانیت الهیه بوده و بحقانیت جمیع انبیاء و مرسلین معتقدند و مصدق جمیع کتب آسمانی من جمله قرآن مجید میباشند پیرو وحدت و یگانگی با جمع نوع بشر بوده و پیوسته از حکومت و مقررات مملکتی اطاعت کرده و همواره در تأمین منافع وطن خویش بوسیله خدمات فرهنگی و اجتماعی ساعی و جاهدند ولی در سراسر تاریخ موجودیت خود از ابتداء تا امروز پیوسته دستخوش انواع اذیت و آزار و قتل و کشتار واقعشده و بر خلاف اصول دین و قانون تبعیضات و مظالم گوناگون بایشان وارد گردیده است. در هر موقع که تحولی سیاسی و اجتماعی در این کشور پدید آمد توطئه‌ای بر علیه این جامعه ترتیب داده شد و حقوق مسلم ایشان تضییع گردید. قبل از انقلاب تضییقات بیشماری بر این جامعه وارد آمد بدواً چند نفر از نمایندگان در مجلس شورای ملی مفتریات و اتهاماتی ناروا بر علیه این جامعه نسبت دادند و روزنامه‌ها من دون دلیل و برهان مقداری بر آن مفتریات افزوده و آن ترهات را وسیله ارتزاق خود قرار دادند و این قضایا سبب شد که در نقاط مختلفه ایران با غارت اموال و تاراج منازل و آتش زدن خانه‌ها و بیش از هفتصد خانه ویران شد و خسارات جبران ناپذیری وارد گردید و تعدادی نفوس از بهائیان مقتول شدند. از بدو اعلان حکومت انقلاب اسلامی ایران عموم افراد بهائی با کمال خلوص قولاً و عملاً وفاداری و خدمتگذاری خود را اثبات نموده‌اند مع‌الاسف مظالم گذشته تکرار گردید افرادی مسلح در نقاط مختلفه بدفاتر و مؤسسات این جامعه هجوم برده کلیه اسناد و اوراق و کتب و نشریات را با خود بردند و بعداً اماکن منتسب باین اقلیت را بدون سئوال و جواب و من دون محاکمه‌ای متصرف شدند و عدۀ زیادی از بهائیان را بصرف بهائی بودن از کار و شغل خود برکنار ساختند و اخیراً در روزهای هفدهم و هیجدهم شهریور ماه جاری عده‌ای از اهالی شیراز در معیت افراد و مقامات مؤثر با حضور مأمورین انتظامی و تمهیدات قبلی خانه حضرت باب واقع در شیراز را که برای پیروانش در بیش از نود و ششهزار نقطه دنیا مقدس بوده و مطاف اهل بهاء بشمار میرود ویران کرده و قلوب جم غفیری را بشدت جریحه‌دار ساختند.

حال آنچه که در حال حاضر موجب تظلم بآن مقام صلاحیتدار و ترقیم این نامه گردید مفتریات و اتهامات ناروائی است که در جراید مختلفه کشور علیه این اقلیت مرتبا درج میشود. آنچه ممکن بوده نمایندگان این اقلیت بسر دبیر و مدیران جراید مرقوم مراجعه و مدافعه نموده‌اند ولی چون مطلبی برخلاف واقع درج گردید و منتشر شد دیگر بهیچ وسیله نمیتوان از عکس‌العمل آن جلوگیری نمود اینست که بوسیله این عریضه در صدد تظلم بآن مقام محترم برآمده که بهر نحو صلاح و مقتضی بدانند اوامر مؤکدی صادر فرموده از این اقدامات سوء جلوگیری فرمایند.

با تقدیم احترام

از طرف جامعه بهائیان ایران

دکتر حسین نجی

منوهر قائم‌مقامی

 

 

[متن بالا رونویسی از اصل سند است. اگر به نکته‌ای برخورد کردید که دقیق رونویسی نشده است لطفاً به نشانی ایمیل در صفحه تماس با ما بفرستید]