[اطلاعات شخصی افراد حذف شده است]

 

ریاست محترم بخشداری شهرستان کیاسر

سلام علیکم

به استحضار عالی میرساند مشکلی برای اینجانبان عده‌ای از بهائیان روستای ایول، بوجود آمده که شما با همکاری، و مساعدت و مودت می‌توانید آنرا تقلیل داده و با مدیریتی که در شخص شما سراغ داریم این دردسر را حل نمائید.

به عرض میرساند ما حدود سی خانواده ساکن روستای ایول بودیم که فقط به جهت اینکه بهائی هستیم ما را از خانه و دهکده خویش در سال یکهزار و سیصد و شصت و دو اخراج و با بدترین وضع ممکن از محل مسکونی خویش که تمام دوران کودکی و خاطرات شیرین زندگی ما در آنجا بود دور کرده و راهی شهر ساری و اطراف آن نمودند. این در حالیست که تمامی ما، مانند دیگر ساکنان آنجا دارای ملک، منزل مسکونی، فرزندان محصل، محلی برای دفن افرادی که فوت کردند، فامیل و... بودیم و سالهای متمادی در آنجا زراعت میکردیم و همیشه حس دوستی و همکاری داشتیم ولی حال تنها به جُرم اینکه اعتقاد ما بهائی بودن است نمی‌توانیم در محل تولد خویش سکنی گزینیم و یا برای زراعت با خیالی آسوده در منزل خویش شبی را آسوده بخوابیم که اخیراً حتی دست به آتش زدن محلّ مسکونی ما نمودند که حقیقتاً دلیل اینهمه عناد و دشمنی روشن نیست، چرا که اکثراً با ما فامیل هستند ولی بخاطر حرص دنیا این اجازه را نمیدهند. همه ما زاده شدیم تا شکر خداوند را بنمائیم و به یکدیگر محبّت ورزیم چرا که مدتی کوتاه میهمان این عالم هستیم ولی چرا اینقدر زود فراموش می‌کنیم.

آیا حضرت امام نفرمودند که افراد بهائی طبق استفتاء مورخ ۴ بهمن ١٣۶۲ شورای عالی قضائی در پناه اسلام هستند و آنان محقوق الدّم بوده و مالشان محترم است، و رهبر معظّم انقلاب فرمودند که باید بین تمام افراد عدالت‌ورزی و عدالت محوری باشد هیچ فرقی در این مورد نیست و یا رئیس جمهور محترم فرمودند: که تمام دستگاه اداری مملکت باید شعار تساوی و عدالت را سرلوحۀ خویش کنند و آیا این ظلم دیگر برای همگان آشکار نیست که بدین آسانی چشمها را بسته‌ایم و اجازه میدهیم ظلم ریشه بدواند و طبق ماده ۳۰۸ قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران غصب استیلا بر حق غیر است و م ۳۰۹ هرگاه شخصی مالک را از تصرف در مال خود مانع شود در صورت اتلاف غاصب ضامن خواهد بود- و طبق مادۀ ۳۱۱ قانون مدنی غاصب باید مال مغصوب را عیناً به صاحب آن رَد نماید؛ و مواردی از این قبیل که همگی در صدد دفاع از حقوق مردم هستند.

حال ما مردم ستمدیدۀ ایول از شما بخشدار محترم خواهانیم تا تلاش خویش را مبذول دارید تا افراد بتوانند به راحتی در آنجا رفت و آمد و با خیالی آسوده از آن محل استفاده نمائیم و سکنی گزینیم که اینهم درخواست کوچکی است از طرف مالکین مسلّم آن.

با احترامات فراوان – بهائیان روستای ایول

۲۱ خرداد ۱۳۸۶

[امضاء بهائیان ایول]

 

رونوشت: به خانۀ کشاورزان مازندران جهت اطّلاع

 

 

[متن بالا رونویسی از اصل سند است. اگر به نکتهای برخورد کردید که دقیق رونویسی نشده است لطفاً به نشانی ایمیل در صفحه تماس با ما بفرستید]