[اطلاعات شخصی افراد حذف شده است]

[آرم محفل روحانی ملّی بهائیان ایران]

 

نمرهٴ: ۷۹۵

تاریخ: ۱۱ شهرالعظمة ۱۰۴، مطابق ۵ خرداد ۱۳۲۶

 

جناب اشرف آقای قوام‌السّلطنه، نخست وزیر، دامت شوکته العالیه

به کمال احترام به عرض می‌رساند: چندی بود که بهائیان ایران در ظلّ توجّهات عالیهٴ زمام‌داران محترم امور به ویژه شخص شخیص جناب اشرف که پیوسته وجههٴ همّتشان متوجّه رفاه و آسایش عموم ایرانیان قطع‌نظر از عقیده و مذهب آنان بوده و هست، تا حدّی از تعرّضات و تجاوزات مغرضین و متعصّبین مصون و مأمون بوده‌اند و هر گاه در بعضی از نقاط حوادثی رخ می‌داد، با مراجعه به مقامات مربوطه از فتنه و فساد جلوگیری می‌شد و اگر گاهی مأمورین مربوطه در انجام وظیفه تسامح و تعلّل می‌ورزیدند، بر اثر دستورات صادره از مرکز ناچار به اقدام می‌گردیدند و فی‌الحقیقه از این حیث سپاس‌گزاری کامل از جناب اشرف حاصل است. ولکن اخیراً مشاهده می‌شود که تحت عنوان تقویت و حمایت اسلام، مجامعی تشکیل می‌شود که نتیجهٴ اقدامات مؤسّسین آن فی‌الحقیقه تحریک نفوس بر ضدّ بهائیان است. زیرا متنفّذین روحانیّون، بهائیان را در انظار مردم مخالف اسلام قلمداد نموده و دیانت بهائی را از مذاهب ضدّ اسلام خوانده و به اصطلاح خودشان مبارزه با بهائیان را بر آنان واجب و لازم می‌شمارند و حال آن که بر خاطر منیر جناب اشرف و نفوس بصیر و خبیر مکشوف و واضح است که دیانت بهائی مصدّق آیین اسلام و مثبت رسالت حضرت خیرالانام است و پیروان این دیانت حقّانیّت اسلام را حتّیٰ در ممالک غربیّه برای پیروان دیانت کلیم و تابعان حضرت مسیح به نهایت همّت اثبات نموده و می‌نمایند و ادنیٰ مخالفتی با دین مبین اسلام نداشته و ندارند.

با وصف این، الحال متأسّفانه علایم و امارات ظهور و بروز فتنه و فساد بر ضدّ بهائیان در بعضی از بلاد ظاهر و نمایان است و اگر اولیای محترم امور چنان که باید و شاید برای حفظ انتظام و اجرای عدالت، دست جور و تعدّی نفوس متعدّی و متجاوز را کوتاه نفرمایند، ممکن است خدای نخواسته وقایع ناگوار رخ دهد و جمعی کثیر از رعایای مطیع و صدیق کشور شاهنشاهی که به نام بهائی در این آب و خاک به سر می‌برند، دستخوش اغراض نفوس مغرضهٴ مفسده گردند. چنان که اخیراً در کرمان چند نفر از متنفّذین انجمنی به نام انجمن دینی تشکیل داده و هر دم به عنوانی کتباً و شفاهاً مردم را به قیام بر ضدّ بهائیان تشویق می‌نمایند و شب و روز اهالی را به مخالفت با آنان ترغیب می‌کنند. همچنین در اراک جمعیّتی به نام (جمعیّت مسلمین اثنیٰ عشری) تشکیل گردیده و رسماً به ادارات دولتی نیز معرّفی شده و مرام آنان به اصطلاح خودشان مبارزه با مذاهب مخالف اسلام است و هر شب آن جمعیّت تحت همین عنوان اهالی را بر ضدّ بهائیان تحریک و به خصومت با آنان تشویق می‌نمایند و بر اثر القاء و تفتین همین متنفّذین و مغرضین، در شاه‌زند اراک چنان عرصه را بر بهائیان تنگ ساخته و به اذیّت و آزار آنان پرداخته که برخی ترک لانه و کاشانهٴ خود نموده و معدودی نیز که باقی مانده‌اند، گرفتار ضرب و شتم و اهانت و تحقیر بوده و می‌باشند. در دوغ‌آباد خراسان نیز همین اوضاع حکمران است و در همه‌جا روش مخالفین امر بهائی یک نسق و یکسان است. حتّیٰ در پایتخت کشور بعضی از جراید مانند پرچم اسلام و آیین اسلام پیوسته مقالات اهانت‌آمیز بر ضدّ بهائیان و مقدّسات آنان می‌نگارند و احساسات عداوت‌آمیز قارئین خود را بر ضدّ آنان تحریک می‌نمایند و متوجّه این نکته نبوده و نیستند که ظهور و بروز این‌گونه حوادث و وقایع، در زمانی که دولت ایران منشور ملل متّفق را امضاء نموده، علاوه بر تضییق و فشار بر بهائیان که از اتباع صدیق و آرام دولت شاهنشاهی می‌باشند و در پیشگاه قانون با سایرین متساوی‌الحقوقند، از لحاظ اخلاق و مدنیّت نیز برای ایران عزیز واقعاً شایسته و پسندیده نخواهد بود و جز سرافکندگی برای ایرانیان در انظار ملل راقیهٴ جهان ثمری دیگر نخواهد داشت.

بنا بر مراتب معروضه از پیشگاه محترم جناب اشرف، مستدعی است اوامر مصرّحه و دستورات اکیده به مقامات مربوطه صادر فرمایند که به نام حفظ حقوق افراد ایرانی از فتنه و فساد نفوس مفسدت‌انگیز که اغراض شخصیّه را همواره بر مصالح اجتماعیّه ترجیح داده و می‌دهند و به قول معروف برای دستمالی، قیصریّه را آتش می‌زنند، جلوگیری نمایند و قدرت و سطوت حکومت را به آنان بنمایند. با تقدیم احترامات فائقه.

 

منشی محفل روحانی ملّی بهائیان ایران، علی‌اکبر فروتن؛ [امضاء: علی‌اکبر فروتن]

[مهر: محفل روحانی ملّی بهائیان ایران، سنهٴ ۹۱]

 

[حاشیه:] به عرض برسد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[متن بالا رونویسی از اصل سند است. اگر به نکتهای برخورد کردید که دقیق رونویسی نشده است لطفاً به نشانی ایمیل در صفحه تماس با ما بفرستید]