[اطلاعات شخصی افراد حذف شده است]

[برای وضوح بیشتر فقط مطالب و اخبار مربوط به افراد و جامعه بهائی تایپ شده است]

 

[برگرفته از سایت:] کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران

[تاریخ:] ۲۷ اسفند ۱۳۹۲

 

کمپین حقوق بشر در ایران

دایان علایی: ۱۳۶ بهایی در زندان‌های ایرانند و آقای لاریجانی از وضع بهاییان بی خبر

 ژنو- دایان علایی، نماینده جامعه جهانی بهاییان در سازمان ملل در خصوص اظهارات محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه که روز ۲۶ اسفند ماه در گفتگویی با شبکه خبر دو صدا و سیما گفت بهاییان در ایران آزاد هستند و هیچ بهایی به دلیل بهایی بودن در زندان های ایران وجود ندارد، به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت: «در حال حاضر ۱۳۶ نفر بهایی در زندان های جمهوری اسلامی هستند که فقط به دلیل بهایی بودن شان دستگیر شده اند و هیچ جرم دیگری ندارند. البته در پرونده های آنها اتهام عضویت در سازمان های غیر قانونی یا جاسوسی برای کشور بیگانه یا از این قبیل اتهامات ثبت شده است اما مدرکی برای اثبات این اتهامات نیز در پرونده هایشان وجود ندارد.»

خانم علایی در اعتراض به اظهارات اخیر محمد جواد لاریجانی به کمپین گفت: «آقای لاریجانی حتما از وضعیت کنونی ایران و به خصوص بهاییان در جامعه ایران آگاه نیستند وگرنه می دانستند که جوانان بهایی نمی توانند به دانشگاه بروند یا قبرستان های بهاییان را با بلدوزر تخریب می کنند اینها چیزهای نیست که دیده نشود و یا بهاییان وقتی در روز تعطیلی رسمی شان مغازه هایشان را تعطیل می کنند، دولت مغازه های آنها را پلمب می کند. اینها چیزهایی است که دیده می شود. احتمالا آقای لاریجانی از نقض حقوق بشر در مورد جامعه بهایی در ایران بی خبر است.»

دایان علایی گفت: «وقتی لاریجانی می گوید بهایی ها هیچ مشکلی ندارند اما نمایندۀ ده ها کشور درباره نقض حقوق بهاییان در ایران با احمد شهید گفتگو می کنند، این می شود جوابی به رهبران دولت جمهوری اسلامی که هر چقدر شما می گویید که ایران مشکلی ندارد اما نقض حقوق بشر و نقض حقوق بهاییان در ایران متاسفانه اتفاق می افتد. » خانم علایی که در اجلاس بیست و پنجم حقوق بشر سازمان ملل بیانیه ای را در اعتراض به نقض حقوق بهاییان خواند با انتقاد از برخورد دولت ایران گفت: «متاسفانه دولت ایران هنوز به جایی نرسیده است که بگوید در ایران مسائلی است و آن را قبول کند و بگوید ما حاضریم با هم کار کنیم تا این مسائل حل شوند. » خانم علایی همچنین در خصوص فشاردولت به بهاییان برای ترک کشور گفت:‌«مسلما نهادهای دولتی به بهاییان فشار می آورند که کشور را ترک کنند. بعضی از بهاییان هم ایران را ترک می کنند اما بیشتر آنها این کار را نمی کنند چون ایران کشورشان است و البته کشور مقدس دین بهایی هم است.»

دایان علایی در خصوص نوشتن نامه صدها تن از فعالان مدنی کشور به حسن روحانی برای پیگیری و احترام به وضعیت حقوق شهروندی بهاییان در ایران گفت: «این اقدام خیلی مثبت و مهم بود و ما روز به روز می بینیم که مردم عادی ایران از بهاییان دفاع می کنند. مثلا جاهایی دیده‌ایم که دانشجویان حاضر نیستند که امتحان بدهند چون همکلاسی بهاییشان از دانشگاه اخراج شده است یا همسایه ها و به طور کلی فعالان مدنی و حقوق بشراز حقوق شهروندان بهایی دفاع می کنند. البته این را باید بگویم که چنین روندی از آیت الله منتظری شروع شد که ایشان گفتند بهاییان باید حق شهروندی داشته باشند.»

 

[متن بالا رونویسی از اصل سند است. اگر به نکتهای برخورد کردید که دقیق رونویسی نشده است لطفاً به نشانی ایمیل در صفحه تماس با ما بفرستید]