جمال کاشانی

متولد ٣ مهر ١٣٢٨ در تهران

در تاریخ ١٨ آذر۱۳۶۳ در کرج اعدام شد

 

در ٧ سالگی، خانواده جمال کاشانی برای ترویج آئین بهائی به گنبدکاووس در استان گلستان مهاجرت کردند. در سن ۱۶ سالگی به تهران بازگشت و در حرفه مکانیکی دوره دید. بعد از مدتی ازدواج کرد و به اتفاق خانواده‌اش در دهقان‌ ویلا در اطراف کرج زندگی می‌کرد. عضو محفل روحانی محلی[۱] بود.

در روز ٢ مرداد ۱۳۶۳ دستگیر شد. ۴ ماه در زندان اوین بود و به شدت شکنجه شد. در روز ١٨ آذر۱۳۶۳همراه با پنج بهائی دیگر، احسان الله حقیقی، روح‌الله تعلیم، فیروز اطهری، جمشید پوراستادکار و غلامحسین فرهند اعدام شد. خانواده‌اش از اعدام او اطلاعی نداشتند و هنگامی‌که پدرش برای ملاقات او به زندان رفته بود مطلع شد. جسد آنان به خانواده‌هایشان تحویل داده نشد و احتمالاً مأمورین دولتی آن‌ها را به خاک سپردند.

 

(این معرفی کوتاه بر مبنای اطلاعاتی که در دسترس ما بوده تهیه شده است. اگر به نکته‌ای برخوردید که دقیق نیست و یا اطلاع مهمی ناگفته مانده است، لطفاً به نشانی ایمیل در صفحه تماس با ما بفرستید.)

 

 

[۱] محفل روحانی محلی: هیئتی متشکل از نه نفر که سالانه با رأی بهائیان بزرگسال در هر شهر یا روستا انتخاب می‌شود و مسئول رسیدگی به امور جاری جامعه بهائی در آن محل است.