جلال پیروی

متولد ۶ فروردین ۱۳۱۶ در روستای میلان، اسکو، آذربایجان شرقی

در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۶۳ در تبریز تیرباران شد

 

جلال پیروی در یک خانوادۀ بهائی متولد شد.  بیشتر دوران کودکی خود را در روستای میلان سپری کرد و سپس به تبریز رفت. در آنجا دوران دبیرستان را تکمیل کرد و از دانشگاه تبریز، لیسانس مهندسی کشاورزی گرفت.  در وزارت کشاورزی استخدام شد و در شهرهای مختلف کار می‌کرد تا سرانجام در ارومیه مستقر شد.  در سال ۱۳۶۰ به خاطر اعتقاد به آئین بهائی او را از کار اخراج کردند. عضو هیئت معاونت[۱] برای آذربایجان شرقی و غربی بود و تا وقتی بازداشت شد در این وظیفه فعال بود.

در روز ٢٨ مهر ۱۳۶۰ در ارومیه بازداشت شد.  تا ۲۵ روز خانواده‌اش از محل او بی‌خبر بودند. در این مدت سخت شکنجه شد. بالاخره او را به بازداشتگاه ارومیه بردند، و حدود شش ماه بعد،  در روز ٩ اردیبهشت ماه ۱۳۶۱ به زندان تبریز منتقل شد. دو سال در زندان تبریز بود، تا سرانجام در روز ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۶۳ به همراه مقصود علیزاده در میدان تیر تبریز، تیرباران شدند. خانواده و دوستان، روز بعد از واقعه باخبر شدند. اجساد آن‌ها در روز ١٧ اردیبهشت با حضور جمعیت زیادی از بهائیان با آداب بهائی به خاک سپرده شد.

 

(این معرفی کوتاه بر مبنای اطلاعاتی که در دسترس ما بوده تهیه شده است. اگر به نکته‌ای برخوردید که دقیق نیست و یا اطلاع مهمی ناگفته مانده است، لطفاً به نشانی ایمیل در صفحه تماس با ما بفرستید.)

 

 

 

 

[۱] هیئت معاونت: افرادی که با تصمیم هیئت مشاورین قاره‌ای برای دوره‌ای پنج‌ساله انتصاب می‌شوند و در حیطه فعالیتشان که معمولاً شامل نواحی کوچک‌تر در یک کشور است، به تشویق افراد و تحکیم جوامع بهائی می‌کوشند.  معاونین در ارتباط با محافل روحانی محلی نقش مشورتی دارند.