[اطلاعات شخصی افراد حذف شده است]

 

جهان ناظر جشن‌های ‌دویستمین سالگرد تولد حضرت باب، ایران شاهد فشار مضاعف بر بهائیان

 

ژنو –٢ نوامبر ٢٠١٩

در حالی که مردم جهان با پیشینه‌های گوناگون در ده‌ها هزار محله در جهان، دویستمین سالگرد تولد حضرت باب، مبشّر آئین بهائی را جشن می‌گیرند، مقامات ایران فشار بر بهائیان را در سراسر کشور را تشدید کرده‌اند.

در اواخر اکتبر در شیراز، محل تولد حضرت باب، به منزل چند بهائی هجوم برده شد و حداقل دو نفر از بهائیان دستگیر شدند. چند روز قبل از آن، چندین خانه در همان شهر به طور هم‌زمان مورد حمله قرار گرفتند و سه بهائی دستگیر شدند. مقامات ایران علناً تأیید کردند که این حملات با انگیزۀ مذهبی و در ارتباط با جشن‌های دویستمین سالگرد بوده است. همزمان، پنج مغازه متعلق به بهائیان در چابهار نیز به همین بهانه توسط مقامات پلمپ شدند.

همچنین، در روزهای منتهی به دویستمین سالگرد، در یزد یک گورستان بهائی ویران شد، از جمله مقبرۀ آقای فرهنگ امیری که با انگیزۀ مذهبی به ضرب چاقو در مقابل منزل خود به قتل رسید. این واقعه در یزد، تازه‌ترین نمونه از حملات به گورستان‌های بهائی و ایجاد اختلال در امور کفن و دفن بهائیان در سال جاری است. در استان تهران، چند نفر از بهائیان بعد از تفتیش منزل و ضبط وسایل و لوازم، به طور خودسرانه بازداشت شدند. همچنین، در سمنان سه بهائی جوان پس از تحمل چند ماه زندان، بعضاً تحت شرایطی طاقت‌فرسا، محاکمه شده و با اتهاماتی ساختگی به ۵ تا ۱۰ سال زندان محکوم شدند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[متن بالا رونویسی از اصل سند است. اگر به نکته‌ای برخورد کردید که دقیق رونویسی نشده است لطفاً به نشانی ایمیل در صفحه تماس با ما بفرستید]