[اطلاعات شخصی افراد حذف شده است]

[برای وضوح بیشتر فقط مطالب و اخبار مربوط به افراد و جامعه بهائی تایپ شده است]

 

[برگرفته از سایت:] خبرگزاری هرانا

[تاریخ:] ۱۴ آذر ١٣٩٨

 

تعیین زمان دومین جلسه دادگاه تجدیدنظر ۴ شهروند بهایی ساکن کرمان

خبرگزاری هرانا – دومین جلسه دادگاه تجدیدنظر امرالله خالقیان، احسان الله امیری نیا، نیما رجب زاده و آرمان بندی امیر آباد چهار شهروند بهایی ساکن کرمان، روز شنبه ۱۶ آذرماه ۹۸ در شعبه یک دادگاه تجدیدنظر کرمان برگزار خواهد شد. جلسه نخست دادگاه تجدیدنظر این شهروندان در تاریخ ۸ اردیبهشت امسال برگزار شده بود. این افراد در سال ۹۶ توسط دادگاه انقلاب کرمان هرکدام به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱۶ آذرماه ۹۸، دومین جلسه دادگاه تجدیدنظر امرالله خالقیان، احسان الله امیری نیا، نیما رجب زاده و آرمان بندی امیر آباد شهروندان بهایی ساکن کرمان در شعبه یک دادگاه تجدیدنظر استان کرمان برگزار خواهد شد.

جلسه نخست دادگاه تجدیدنظر این شهروندان در تاریخ ۸ اردیبهشت ماه ۹۸ در همین شعبه برگزار شده بود.

محمدهادی عرفانیان کاسب، یکی از وکلای متهمین پس از برگزاری جلسه نخست دادگاه تجدیدنظر در شعبه اول دادگاه تجدید نظر استان کرمان، از موکول شدن ادامه آن به آینده خبر داده بود.

این شهروندان بهایی اواسط زمستان سال ۹۵ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از حدود ۴ ماه با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند.

شعبه اول دادگاه انقلاب کرمان در سال ۹۶ هرکدام از این چهار شهروند بهایی را از بابت اتهام "عضویت در تشکیلات بهایی به جهت برهم زدن امنیت کشور" طبق ماده ۴۹۸ قانون مجازات اسلامی به ۵ سال حبس تعزیری محکوم کرده بود.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

 

 

 

[متن بالا رونویسی از اصل سند است. اگر به نکتهای برخورد کردید که دقیق رونویسی نشده است لطفاً به نشانی ایمیل در صفحه تماس با ما بفرستید]