[اطلاعات شخصی افراد حذف شده است]

[برای وضوح بیشتر فقط مطالب و اخبار مربوط به افراد و جامعه بهائی تایپ شده است]

 

[برگرفته از سایت:] خبرگزاری هرانا

[تاریخ:] ١١ آذر ١٣٨٩

 

هرانا؛ روزشمار نقض حقوق شهروندان بهایی آبان ۸۹

خبرگزاری هرانا – در تدوام سرکوب اقلیت مذهبی بهایی گزارشی ماهانه از سوی واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران منتشر می شود که گزارش مذبور نقض حقوق بهائیان در آبان ماه استمتن این گزارش به قرار زیر است:

۲ آبان: دو شهروند بهایی ساکن مشهد به نام های سیما اشراقی و جلایر وحدت در این روز برای گذراندن محکومیت ۵ ساله پس از بازداشت ، راهی زندان وکیل آباد مشهد شدند .

۳ و ۵ آبان: طی این روزها سه مغازه لوازم خانگی متعلق به چند شهروند بهایی اهل رفسنجان (استان کرمان) به آتش کشیده شد.

سیمین گرجی شهروند بهایی ساکن قائم شهر پس از سپری کردن یک سال محکومیت از زندان آزاد شد.

۷ آبان: فخرالدین صمیمی از شهروند بهایی ساکن (مازندران ) به اتهام ترویج بهاییت به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم گردید .

۹ آبان: یک داش آموز بهایی ساکن ساری به نام سحر ثابتیان بدلیل اعتقادش به آئین بهایی از دبیرستان الزهراوی ساری اخراج گردید .

۱۱ آبان: جلسه دادگاه سما نورانی دانشجوی محروم از تحصیل بهایی و از اعضای جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی در این روز تشکیل شد اتهام نامبرده تبلیغ علیه نظام می باشد .

۱۲ آبان: در پی هجوم نیروهای امنیتی به جلسه مذهبی بهاییان موسوم به ” ضیافت ” در شهرستان نور (مازندران) دو شهروند بهایی به نام های جمال چوپانی و محمود رزی ( صاحبخانه ) توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت شدند .

۱۳ آبان: از سه شهروند بهایی ساکن اصفهان به نام های سروش پزشکی، احسان الله اشتیاق و عنایت الله نعیمی خواسته می شود که ظرف سه روز آینده خود را به دایره اجرای احکام دادگاه انقلاب معرفی کنند .

۱۵ آبان: سیامک ایقانی شهروند بهایی ساکن سمنان در این روز خود را به دایره اجرای احکام سمنان معرفی و از همان مکان برای گذراندن محکومیت ۳ ساله به زندان شهر مذکور منتقل گردید .

منازل دو شهروند بهایی ساکن نور مازندران به نام های تائید و شهنازی توسط ماموران اداره اطلاعات تفتیش و بعضی وسایل شخصی مانند کامپیوتر و موارد مربوط به آئین بهایی ایشان ضبط شد.

۱۶ آبان: به سه شهروند بهایی ساکن اصفهان به نام های پزشکی ، اشتیاق و نعیمی – پس از معرفی خود به دایره اجرای احکام – ابلاغ می شود ظرف ۱۵ روز آینده ( ۱ آذر ) باید محکومیت یک ساله خود را آغاز کنند .

روفیا بیدقی شهروند بهایی ساکن سمنان در محل کارش توسط ماموران امنیتی بازداشت می شود.

سه شهروند زن بهایی که در حال گذراندن محکومیت خود در زندان اوین می باشند پس از سه روز قطع تماسهای تلفنی به همراه سایر زندانیان سیاسی زن به بند متادون منتقل شدند. اسامی این سه شهروند بهایی عبارتست از : صهبا رضوانی ، سوسن تبیانیان و منیژه نصرالهی (منزویان)

۱۷ آبان: پس از تخریب و سوزاندن منازل بهاییان در روستای ایول (مازندران) ، زمین های کشاورزی ایشان نیز به نفع بیت رهبری مصادره شد .

۲۳ آبان: عادل فنائیان شهروند بهایی ساکن سمنان در محل کار خود توسط ماموران امنیتی بازداشت شد .

۲۴ آبان: بدنبال آتش زدن مغازه های بهاییان رفسنجان دو مغازه دیگر از پیروان این آئین متعلق به علی عمادی و علی شاکر توسط عواملی ناشناس به آتش کشیده شد .

۲۵ آبان: دادگاه پنج شهروند بهایی ساکن ویلاشهر اصفهان به نام های ژینوس جوشنیان، نسیم روحی، فراز روحی، افروز روحی و مژگان عبادی در این روز تشکیل شد نامبردگان متهم به تبلیغ علیه نظام می باشند. این پنج شهروند پیش از این در مرداد ماه مدتی در بازداشت بوده اند

روفیا بیدقی شهروند بهایی ساکن سمنان پس از ده روز بازداشت به قرار وثیقه ۷۰ میلیون تومان آزاد می شود.

۲۹ آبان: دو شهروند بهایی ساکن نور مازندران به نامهای فریده علی بابائی و دخترش شیدا تائید، توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت و به زندان ساری منتقل شدند .

سامان ثابتی شهروند بهایی ساکن قائم شهر(مازندران) که پیش از این توسط دادگاه انقلاب شهر مذکور به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود در این روز پس از معرفی خود برای گذراندن دوران محکومیت راهی زندان قائم شهر شد.

 آرزو صمیمی دانشجوی بهایی دانشگاه علم و صنعت بهشهر به علت اعتقاد به آئین بهایی از دانشگاه اخراج شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[متن بالا رونویسی از اصل سند است. اگر به نکتهای برخورد کردید که دقیق رونویسی نشده است لطفاً به نشانی ایمیل در صفحه تماس با ما بفرستید]