[اطلاعات شخصی افراد حذف شده است]

[برای وضوح بیشتر فقط مطالب و اخبار مربوط به افراد و جامعه بهائی تایپ شده است]

 

[برگرفته از سایت:] خبرگزاری هرانا

[تاریخ:] ٢۵ اردیبهشت ١٣٩۶

 

نامه شهروند بهایی به کاندیدهای ریاست جمهوری؛ چگونه سرمایه خارجی جذب میشود وقتی اموال شهروندان در امان قانون نیست

خبرگزاری هرانا – یک شهروند بهایی با نگارش نامه ای سرگشاده خطاب به کاندیداهای ریاست جمهوری در ایران با اشاره به تضییع حقوق شهروندان بهایی بخصوص محدودکردن آنان در فعالیت های اقتصادی و توقیف اموال و فقدان امنیت آنان پرسیده است "برنامه ی شما برای رفع اینگونه مشکلات و تبعیضات چیست؟". به گفته این شهروند وعده هایی مانند جذب سرمایه خارجی وقتی شهروند ایرانی فاقد امنیت فعالیت اقتصادی باشد به سرانجام خاصی نخواهد رسید.

نامه "پیام ولی" شهروند بهایی خطاب به کاندیداهای ریاست جمهوری در ایران را که برای انتشار در اختیار هرانا قرار گرفته است در ادامه بخوانید:

بنام خدا

سلام میکنم بر کاندیداتورهای محترم ریاست جمهوری و درود میفرستم به مردم عزیز کشورم ایران

بنده ناچیز "پیام ولی" شهروند ایرانی و ساکن ایران و جزو اقلیت های دینی بهائی میباشم که طی ۹ سال گذشته همانطور که مطلع میباشید بیش از یکصد نامه احقاق حق و تظلم خواهی به جهت حقوق سلب شده ام به مسئولین محترم کشور تقدیم نموده ام.

کاندیداتورهای محترم ریاستِ جمهوریِ کشورِ عزیزم ایران

بنده ی ناچیز اینبار دیگر بعنوان یک شهروند بهائی ایرانی که برادر ۱۲ ساله اش را در سن ۱۰ سالگی بخاطر تعصبات کورکورانه از دست داده، از گذشت ۹ سال پلمب محل کسب و کار خود و خانواده ام و از محرومیت تحصیلی در دانشگاه و از بازداشتهای مکررم سخن به میان نخواهم آورد، از هموطنی که از کودکی مورد اتهامات و افتراعات شدیده قرار گرفته نیز سخن نخواهم گفت.

اینبار میخواهم از درد و رنجِ معیشتی مردم عزیز کشورم سخن به میان آرم

کاندیدارتورهای محترم ریاست جمهوری، گویا یکی از دغدغه های حضرات عالی برای رشد اقتصادی و بهبود معیشتی مردم ایران، جذب سرمایه های خارجی میباشد ؟

آیا درست شنیده ام؟

۱ -سوالی در ذهن دارم که آخر چگونه میشود ؟

چگونه میشود که عده‌ای بدنبال آسیب و تعرض به مال و سرمایه های قشری از مردم ایران باشند (هموطنان بهائی ) که طی سالهای گذشته اکثر مغازه هایشان در استانهای سمنان و همدان و کرمان، بندر عباس و مازندران و کرج پلمب گردیده و تحت چنین وضعیتی بزرگوارانی دیگر، خواهان جذب سرمایه های خارجی برای بهبود رشد اقتصادی و معیشتی مردم میباشند؟

بسیار متعجب هستم

سرمایه گذاران خارجی که هموطن هم نمیباشند وقتی مشاهده میکنند توسط عده ای به سرمایه های قشری از مردم بطور غیر قانونی و فرا قانونی، تعرض میگردد‌ و سرمایه و مالشان در امان قانون نمیباشد و حال آنکه بخوبی میدانند که بهائیان، ایرانی و هم وطن شما هستند، چگونه میتوانند ریسک سرمایه گذاری را بپذیرند و اعتماد کنند وقتی میبینند که به سرمایه های قشری از مردم ایران تعرض میگردد!!؟ سرمایه گذاران خارجی، این اقدامات فرا قانونی را در حالی مشاهده میکنند که بخوبی میدانند بهائیانِ اکثر کشورها از احترام و حقوق شهروندی برابر برخوردار میباشند.

۲- راه دیگری‌ نیز فرموده اید که با جذب توریست میتوان به اقتصاد و معیشت کشور کمک شایانی نمود

و حال واقعیت اینست که مردم جهان مشاهده میکنند که چگونه بسیاری از هموطنان بهائی به اتهامات مختلفه بازداشت و زندانی میگردند

و بطور مثال که حضرات عالی بهتر مطلع میباشید ۷ نفر از بهترین مدیران (یاران ایران) تنها به اتهام خدمت به جامعه ی ستمدیده بهائی ایران بیش از ۹ سال است که در زندان محبوس میباشند و در طول این سالهای دراز از حداقل ترین حقوق انسانی خود محروم گردیده اند و امروز ۲۵ اردیبهشت وارد دهمین سال مسجونیت خود گردیده اند متاسفانه هر از گاهی افرادی را به جرم تدریس علم به دانشجویانِ بهاییِ محروم از تحصیل با زندانی های طویل المدت روبرو ساخته ،یکی را بجرم تدریسِ کلاس نقاشی یکی را بجرم تدریس کلاس شیمی و دیگری کامپیوتر!

بازداشتهای گروهی شهروندان بهائی که در سالهای اخیر بشدت افزایش یافته و وارد کردن اتهاماتی چون اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام و امثالهم که گویا عین آب خوردن و براحتی بر آنها روا دانسته اند و امنیت هم وطنان بهائی را که صرفا بخاطر اعتقادشان مورد تعرض قرار گرفته به چالش کشیده اند!

با وجود این همه مشکلات که مردم جهان با دقت به نظاره نشسته اند چگونه میتوان انتظار داشت که توریست و ورود ارز به ایران برای بهبود اقتصاد و معیشت مردم ، افزایش چشمگیری یابد وقتی جهانیان ملاحظه میکنند که شهروندانِ هموطن شما از حقوق شهروندی و امنیت محروم گردیده اند؟

۳ -و همانطور که بهتر از بنده مطلع میباشید و تولیدکنندگان محترم پیشکسوت نیز گواه این موضوع میباشند، هموطنان بهائی در سالهای نه چندان دور جزو اولین تولید‌کنندگان و صنعت گران شریف کشور بوده اند که متاسفانه تعمدا در دهه های اخیر توسط عده ای از چرخه تولید کنار نهاده شده اند و ایا بنظرتان زمان آن فرا نرسیده که برای پیشرفت کشور در زمینه تولید و صنعت، از تمامی پتانسیل ها و سرمایه های داخلی استفاده نمود؟

در انتها بعنوان یک هم وطن که معیشت و زندگی ملت ایران جزو دغدغه های اصلی زندگی ام بوده و هست و در این‌ مسیر مشکلات متعددی را متحمل شده ام، تقاضا دارم که بفرمایید برنامه ی شما برای رفع اینگونه مشکلات و تبعیضات که به اعتبار و اقتصاد کشور و معیشتِ مردمِ ایرانِ عزیزمان، لطمه وارد کرده چه میباشد ؟

هم وطن شما

پیام ولی

۲۵ اردیبهشت ماه ۹۶

 

 

 

 

 

[متن بالا رونویسی از اصل سند است. اگر به نکتهای برخورد کردید که دقیق رونویسی نشده است لطفاً به نشانی ایمیل در صفحه تماس با ما بفرستید]