[اطلاعات شخصی افراد حذف شده است]

[برای وضوح بیشتر فقط مطالب و اخبار مربوط به افراد و جامعه بهائی تایپ شده است]

 

[برگرفته از سایت:] خبرگزاری هرانا

[تاریخ:] ۱۵ اسفند ١٣٩٨

 

میترا بدرنژاد، شهروند بهایی از زندان سپیدار اهواز آزاد شد

خبرگزاری هرانا – میترا بدرنژاد، شهروند بهایی امروز پنج‌شنبه ۱۵ اسفندماه با پایان دوره محکومیت یک ساله خود از زندان سپیدار اهواز آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز پنج‌شنبه ۱۵ اسفندماه ۱۳۹۸ میترا بدرنژاد، شهروند بهایی با پایان دوره محکومیت یک ساله از زندان سپیدار اهواز آزاد شد.

میترا بدرنژاد (زهدی) در تاریخ ۱۲ اسفندماه ۹۶ توسط نیروهای امنیتی شهر اهواز بازداشت و در تاریخ ۲۴ اردیبهشت‌ماه سال گذشته با تودیع قرار وثیقه، به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بود.

این شهروند بهایی در آبان ماه سال گذشته و در مرحله بدوی توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب اهواز به اتهام "عضویت در تشکیلات غیر قانونی بهایی" به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

این حکم مدتی بعد در مرحله تجدید نظر به ۱ سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد.

این شهروند بهایی از تاریخ ۳۰ شهریورماه امسال دوره محکومیت یک ساله خود را در زندان سپیدار اهواز سپری می‌کرد.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

 

 

 

 

 

 

[متن بالا رونویسی از اصل سند است. اگر به نکتهای برخورد کردید که دقیق رونویسی نشده است لطفاً به نشانی ایمیل در صفحه تماس با ما بفرستید]