[اطلاعات شخصی افراد حذف شده است]

[برای وضوح بیشتر فقط مطالب و اخبار مربوط به افراد و جامعه بهائی تایپ شده است]

 

[برگرفته از سایت:] خبرگزاری هرانا

[تاریخ:] ۶ اردیبهشت ١٣٩٨

 

حمید ناصری، شهروند بهایی با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

خبرگزاری هرانا – حمید ناصری، شهروند بهایی ساکن تهران، روز چهارشنبه با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد. این شهروند بهایی در تاریخ ۲۰ اسفندماه توسط نیروهای امنیتی و در مقابل محل کار خود بازداشت شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۴ اردیبهشت‌ماه ۹۸، حمید ناصری، شهروند بهایی ساکن تهران با تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

حمید ناصری در تاریخ ۲۰ اسفندماه سال گذشته، در مقابل محل کار خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود.

ساعاتی پس از بازداشت این شهروند بهایی برادرش سعید ناصری نیز بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود. پیش از آن نیز افسانه امامی، همسر سعید ناصری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. افسانه امامی در تاریخ ۲۵ اسفندماه و همسرش سعید ناصری نیز در تاریخ ۲۸ فروردین ماه با تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بودند.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

 

 

 

 

 

 

[متن بالا رونویسی از اصل سند است. اگر به نکتهای برخورد کردید که دقیق رونویسی نشده است لطفاً به نشانی ایمیل در صفحه تماس با ما بفرستید]