[اطلاعات شخصی افراد حذف شده است]

[برای وضوح بیشتر فقط مطالب و اخبار مربوط به افراد و جامعه بهائی تایپ شده است]

 

[برگرفته از سایت:] خبرگزاری هرانا

[تاریخ:] ٩ اردیبهشت ١٣٩٨

 

جلسه دادگاه تجدید نظر چهار شهروند بهایی ساکن کرمان برگزار شد

خبرگزاری هرانا – جلسه نخست دادگاه تجدید نظر چهار شهروند بهایی ساکن کرمان صبح روز گذشته برگزار شد. امرالله خالقیان، احسان الله امیری نیا، نیما رجب زاده و آرمان بندی امیر آباد، در سال ۹۶ توسط شعبه اول دادگاه انقلاب کرمان هرکدام به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۸ اردیبهشت‌ماه ۹۸، جلسه دادگاه تجدید نظر امرالله خالقیان، احسان الله امیری نیا، نیما رجب زاده و آرمان بندی امیر آباد، با حضور متهمین و وکلای مدافع آنان برگزار شد.

محمدهادی عرفانیان کاسب، یکی از وکلای متهمین از برگزاری این جلسه دادگاه در شعبه اول دادگاه تجدید نظر استان کرمان و موکول شدن ادامه آن به روزهای آتی خبر داده و گفت که زمان ادامه رسیدگی تا کنون تعیین نشده است.

این شهروندان بهایی اواسط زمستان سال ۹۵ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از حدود ۴ ماه با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند.

سال ۹۶، شعبه اول دادگاه انقلاب کرمان، هرکدام از این چهار شهروند بهایی را از بابت اتهام “عضویت در تشکیلات بهایی به جهت برهم زدن امنیت کشور” طبق ماده ۴۹۸ قانون مجازات اسلامی به ۵ سال حبس تعزیری محکوم کرده بود.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

 

 

 

 

[متن بالا رونویسی از اصل سند است. اگر به نکتهای برخورد کردید که دقیق رونویسی نشده است لطفاً به نشانی ایمیل در صفحه تماس با ما بفرستید]