[اطلاعات شخصی افراد حذف شده است]

[برای وضوح بیشتر فقط مطالب و اخبار مربوط به افراد و جامعه بهائی تایپ شده است]

 

[روزنامه‌:] کیهان هوائی

[تاریخ:] چهارشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۶۰ – ۵ اوت ۱۹۸۱

 

کمک دولت آلمان غربی به بهائیان

چهارشنبه ۷ مرداد – ۲۹ ژوئیه

لندن – رویتر: یک سخنگوی وزارت خارجه آلمان غربی گفت: «این کشور از تلاش‌های فرقه مذهبی بهائی برای مطرح کردن رفتار دولت ایران با بهائیها در سازمان ملل متحد حمایت میکند». رویتر یادآور شد که دهها بهائی در ماههای اخیر باتهام همیشه مطرح شده جاسوسی برای اسرائیل و وابستگی به این فرقه گمراه در ایران اعدام شده‌اند. این سخنگو گفت: «هانس دیتریش گنشر وزیر خارجه آلمان غربی در پاسخ به تلگرام شورای ملی بهائیان در آلمان غربی، نگرانی و حمایت خود را از تلاشهای آنان ابراز داشته است».

این سخنگو گفت: «دولت بن فکر میکند که بهائی‌ها حق تلاش برای بحثی در سازمان ملل در مورد این مسئله را دارند». در بیانیه شورای ملی فرقه بهائی در آلمان غربی که دیروز انتشار یافت گفته شده است دو نفر که روز یکشنبه گذشته در استان خراسان اعدام شدند بهائی بودند. در این بیانیه گفته شده است «کمال‌الدین بخت‌آور» و «نعمت‌ا... کتب پور شاهدی [کاتب‌پور شهیدی]» به مداخله در امور سیاسی و وابستگی به جامعه بهائی متهم شدند.

رویتر یادآور شده که رادیو ایران روز یکشنبه ضمن اعلام خبر اعدام این دو نفر گفت: «آنها برای اسرائیل جاسوسی میکردند و به فرقه ضاله وابسته بودند». شورای ملی بهائی آلمان غربی همچنین اعلام کرد. «طی چند روز گذشته صدها خانواده بهائی از دهکده‌های اطراف شهرهای اصفهان، کاشان و استان خراسان اخراج شده‌اند». رویتر در پایان ضمن اشاره به عدم شناسائی فرقه بهائی در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نوشته است: «دهها تن از اعضای این فرقه از اوایل سال جاری که بنیادگرایان مذهبی قدرت خود را تحکیم کردند اعدام شده‌اند».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[متن بالا رونویسی از اصل سند است. اگر به نکته‌ای برخورد کردید که دقیق رونویسی نشده است لطفاً به نشانی ایمیل در صفحه تماس با ما بفرستید]