[اطلاعات شخصی افراد حذف شده است]

 

[نشریه:] اخبار امری

[تاریخ:] بهمن و اسفند ۱۳۴۶

[شماره:] ۱۱ و ۱۲

[صفحه:] ۵۴۰ - ۵۳۷

 

ابلاغات محفل روحانی ملی بهائیان ایران

تضییقات وارده بر یاران

از آن‌جایی که لازم است هر از چندی احبّای عزیز الهی به قدر مقدور از اقدامات مبذوله این محفل در شؤون مختلفه اطّلاع حاصل فرمایند و از طرفی بعضی محافل مقدّسۀ روحانیّه ضمن مکاتیبی که مرقوم و ایصال داشته‌اند، مایلند از نحوۀ تضییقات وارده و فعّالیّت‌هایی که این مجمع در بارۀ رفع مشکلات مزبور به عمل آورده، آگاه شوند، لذا به اطّلاع می‌رساند که در یکی دو سالۀ اخیر، مشکلات وارده در کشور مقدّس ایران تا حدود زیادی افزایش یافته و عدّه‌ای از ستایندگان اسم اعظم در اثر تحریکات و دسائس مغرضین و مخالفین دچار محرومیّت‌های فوق‌العادّه گردیده‌اند، من جمله:

  1. به بهائیان اجازۀ اشتغال و استخدام در دستگاه‌های دولتی داده نمی‌شود.
  2. بعضی از کارمندان و مخصوصاً فرهنگیان را پس از سالیان دراز خدمت به واسطۀ این‌که به ایشان اصرار می‌کنند که دیانت خود را در اوراق استخدامی مرقوم دارند، از شغل و کار محروم می‌کنند.
  3. حقوق بازنشستگی عدّه‌ای از کارمندان بهائی راه‌آهن را پس از سی سال خدمت نمی‌پردازند.
  4. به فارغ‌التّحصیلان و جوانان بهائی که بنا به توصیۀ شاهنشاه آریامهر با عشق و علاقه زایدالوصف به جهت خدمت به وطن عزیز بازگشته‌اند، کار نمی‌دهند.
  5. از تشکیل جلسات دعا و مناجات حتّی محافل تذکّر و دید و بازدید فامیلی در بعضی از نقاط جلوگیری می‌کنند.
  6. بعضی از نویسندگان با لجام‌گسیختگی عفّت قلم را از دست داده، بر علیه بهائیان مطالب خلاف حقیقت منتشر می‌سازند و به فحّاشی و هتّاکی می‌پردازند.
  7. در بعضی از نقاط به وسیلۀ بلندگو در معابر به مقدّسات بهائی توهین می‌شود.
  8. در بعضی از مدارس و مؤسّسات دولتی جلساتی علیه بهائیان تشکیل داده و به ایشان اجازه داده می‌شود به مقدّسات بهائی انواع توهین و هتّاکی روا دارند.
  9. افراد بهائی به بهانه‌های مختلف در مراجع دولتی و دادگستری مورد بی‌مهری واقع می‌شوند.

در قبال این تضییقات وارده که هر روز از اطراف و اکناف مملکت محافل مقدّسۀ روحانیّه یا احبّای عزیز الهی شرح و تفصیل آن را مرقوم داشته‌اند، این محفل به دو قسم اقدام نموده است:

اوّل آن‌که در هر موردی با اولیای امور و مراجع مسؤول از شخص اوّل مملکت گرفته تا سایر مقامات دولتی رسماً تظلّم نموده با مدارک و شواهد موجوده از ایشان خواستار گردیده است که در رفع این مشکلات اقدام فرمایند. ثانیاً بعضی از اعضای محفل به نمایندگی این هیأت مقامات دولتی و مراجع حکومتی را ملاقات و مشروحاً موارد مختلفه و مطالب لازمه را نسبت به تضییقات وارده به اطّلاع ایشان رسانیده‌اند و جدّاً خواستار گردیده‌اند که دولت اقدام عاجلی در برطرف نمودن این مشکلات بفرمایند و هر چند در بعضی از موارد ندرتاً اقدامات بسیار خفیفی به عمل آورده‌اند، ولی مع‌الأسف اصولاً آن‌طور که باید و شاید توجّهی به عرایض حقّۀ این محفل و کسانی که مورد ظلم و ستم واقع شده‌اند، به عمل نیامده است. مع‌ذلک این مجمع کما فی‌السّابق احبّای الهی را به صبر و سکون و حلم و مدارا دعوت نموده و تقاضا دارد. به فرمودۀ حضرت عبدالبهاء، جلّ ثنائه، یاران ساکن متحرّک باشند و ضمن دعا و مناجات از حقّ جلّ جلاله مسألت نمایند که این غیوم کثیفه متلاشی شود و مشکلات مرتفع گردد و البتّه این محفل مانند گذشته در حدود مقدورات خویش اقدامات لازمه را معمول خواهد داشت.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[متن بالا رونویسی از اصل سند است. اگر به نکتهای برخورد کردید که دقیق رونویسی نشده است لطفاً به نشانی ایمیل در صفحه تماس با ما بفرستید]