غلامحسین اعظمی

متولد ۱۳۰۵ در سنگسر، سمنان

در ۱۶ اردیبهشت ۱۳۵۹ در تهران تیرباران شد

 

غلامحسین اعظمی مزرعه‌دار و دام پرور بود. در سال ۱۳۳۵ به عضویت محفل روحانی محلی[۱] سنگسر انتخاب شد و در سال ۱۳۵۷ متصدی حظیرةالقدس محلی شد.

در روز ١٩ اسفند ۱۳۵۷ در ساعت دو بامداد، حظیرةالقدس مورد حمله قرار گرفت. وی با سه عضو دیگر محفل روحانی محلی دستگیر شدند. در ابتدا در زندان محلی و سپس به زندان قصر به تهران منتقل شد. تا دو ماه بعد از دستگیری، خانواده‌اش در جستجو بودند تا نشانی از او بیابند. بالاخره موفق شدند از محل او باخبر شوند و اجازۀ ملاقات بگیرند. مدتی بعد به زندان اوین منتقل شد.

در سحرگاه روز ۱۶ اردیبهشت ۱۳۵۹ به همراه بدیع الله یزدانی و علی‌اکبر معینی تیرباران شدند. اجسادشان را خانواده‌ آن‌ها در حضور گروه زیادی از دوستان با آداب بهائی در گورستان بهائی تهران به خاک سپردند.

 

(این معرفی کوتاه بر مبنای اطلاعاتی که در دسترس ما بوده تهیه شده است. اگر به نکته‌ای برخوردید که دقیق نیست و یا اطلاع مهمی ناگفته مانده است، لطفاً به نشانی ایمیل در صفحه تماس با ما بفرستید.)

 

 

 

 

 ١ محفل روحانی محلی: هیئتی متشکل از نه نفر که سالانه با رأی بهائیان بزرگسال در هر شهر یا روستا انتخاب می‌شود و مسئول رسیدگی به امور جاری جامعه بهائی در آن محل است.