[ترجمه‌ای از متن انگلیسی]

 

[توضیحات مترجم در داخل کروشه قرار گرفته است]

 

[روزنامه:] آینه خانواده

[تاریخ:] اوت ۱۹۹۳[مرداد ۱۳۷۲]

 

 

یادداشت سیاست محرمانه ایرانیان برای آزار بهائیان فاش شد

به قلم گزارشگر آینه

 

بر خلاف تکذیب‌های تاریخی مکرّر، شواهد تکان دهنده جدیدی در مورد سیاست به دقت طرح ریزی شده دولت ایران برای سرکوب و آزار سیصد و پنجاه هزار بهائی در ایران برملا شد.

جزئیات یک یادداشت محرمانه شورای عالی انقلاب فرهنگی که به منظور تعیین خط مشی سیاست های دولتی برعلیه بهائیان طرح شده بود، اخیراً توسط پروفسور رنالدو گالیندوپول نماینده حقوق بشر سازمان ملل در ژنو فاش شد.

 بندهایی از این یادداشت محرمانه که توسط پروفسور پول به روزنامه آینه تسلیم شده توصیه می‌کند که سیاست بر علیه بهائیان باید به نحوی باشد که از "پیشرفت و تکامل آنان جلوگیری کند".

برای نمونه، این یادداشت توصیه می‌کند که بهائیان از دانشگاه‌ها اخراج و از داخل شدن در "مشاغل مهم" ممنوع شوند. باید به آنها فقط اجازه یک زندگی محقرانه و معمولی داده شود و " نقشه‌هایی برای خشکاندن ریشه‌های فرهنگی آنان در خارج از کشور" تهیه گردد.

آقای تکسته آدرون، نماینده ارشد جامعه بین المللی بهائیان در سازمان ملل اظهار داشت " این سند فاش شده تأیید کننده کوشش‌های سیستماتیک دولت ایران است که بر خلاف تکذیب‌های مکرّر خود، در سرکوب و آزار بهائیان در ایران بکار می‌برد."

این سند نشان می‌دهد دولت قصد دارد بهائیان را طوری در مرحله بی‌سوادی نگه دارد که فقط قادر به تأمین مایحتاج روزانه باشند و همواره ترس از آن داشته باشند که کوچکترین تخطّی می‌تواند به قیمت زندان و یا بدتر از آن برایشان تمام شود.

بر اساس این سند بهائیان اجازه خواهند داشت که به مدرسه بروند ولی به شرطی که خود را به عنوان بهائی معرفی نکنند و حتی باید آنها را به مدارس اسلامی فرستاد.

منابع آگاه از حقوق بشر در روزنامه آینه، بر این باورند که منظور دولت ایران از این نوع سیاست، به وجود آوردن محیطی است که در آن بدون جلب نظر جوامع بین المللی، بهائیان را آهسته و پیوسته خفه کند و ریشه آنان را در خارج از کشور بخشکاند.

آقای آدرون گفت " سال‌هاست که جهان از هدف قرار دادن بهائیان برای آزار و ستیز آگاه است ولی این سند، درجه کنترل و قصد جدی دولت ایران در آزار بهائیان را روشن‌تر می‌سازد."

از سال ۱۹۷۹ بیش از ۲۰۰ بهائی در ایران اعدام شده و یا به قتل رسیده‌اند. صدها نفر زندانی، هزاران نفر از کار برکنار و از دستمزد و تحصیل محروم شده‌اند.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که در اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ از شدّت کشتارها کاسته شده است. پروفسور گالیندوپول بعنوان نماینده مخصوص از سال ۱۹۸۵ در پی برآورد میزان نقض حقوق بشر در ایران، برای شورای حقوق بشر سازمان ملل میباشد.