[اطلاعات شخصی افراد حذف شده است]

[برای وضوح بیشتر فقط مطالب و اخبار مربوط به افراد و جامعه بهائی تایپ شده است]

 

[برگرفته از سایت:] خبرگزاری هرانا

[تاریخ:] ٢۴ خرداد ١۴٠٠

 

درسا دهقانی شهروند بهائی در شیراز بازداشت شد

خبرگزاری هرانا – عصر امروز دوشنبه ۲۴ خردادماه، درسا دهقانی، شهروند بهائی ساکن شیراز توسط نیروهای امنیتی در ایستگاه قطار این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. نیروهای امنیتی پس از بازداشت به همراه این شهروند به محل سکونت او رفته و ضمن تفتیش منزل برخی از لوازم شخصی وی را ضبط کرده و با خود بردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، عصر امروز دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰، درسا دهقانی، شهروند بهائی شیراز توسط ماموران امنیتی بازداشت شد.

بازداشت خانم دهقانی حوالی ساعت ۴ بعد از ظهر در ایستگاه قطار شیراز صورت گرفته است. نیروهای امنیتی پس از بازداشت این شهروند به محل سکونت او رفته و برخی از لوازم شخصی وی از جمله تلفن همراه، کتب، تصاویر و آثار بهایی را ضبط کرده و با خود بردند.

تاکنون از نهاد بازداشت کننده و محل نگهداری وی اطلاعی در دست نیست.

ساعاتی پیش هرانا از بازداشت سینا کمالى سروستانی دیگر شهروند بهائی ساکن شیراز توسط نیروهای امنیتی در مقابل منزل شخصی، خبر داد. مامورین پیش از بازداشت ضمن تفتیش منزل، تعدادی از لوازم شخصی وی را نیز ضبط کرده و با خود بردند.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار شهروند بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

 

 

 

 

 

[متن بالا رونویسی از اصل سند است. اگر به نکتهای برخورد کردید که دقیق رونویسی نشده است لطفاً به نشانی ایمیل در صفحه تماس با ما بفرستید]