بابک طالبی

متولد ٢٠ آذر ۱۳۴۸ در تهران

در تاریخ ١١ شهریور ۱۳۶۵ در کرج به قتل رسید

 

بابک طالبی در یک خانوادۀ بهایی به دنیا آمد. خانواده‌اش در حومۀ کرج در محلی به نام سعیدآباد زندگی می‌کردند و او همان‌جا به مدرسه رفت. در سال ۱۳۶۰ پدرش بازداشت و سه ماه زندانی شد. بعد از سال ۱۳۶۴ که پدرش بر اثر سکتۀ قلبی درگذشت، مسئول خانواده شد، تحصیل را کنار گذاشت و مشغول به کار شد. بعد از چند بار تغییر شغل، در اوایل سال ۱۳۶۵ برای کار در مغازۀ یکی از اقوام به شیراز رفت. در اواسط خرداد ۱۳۶۵ برای دیدار خانواده‌اش به تهران برگشت.  عصر روز ۱۱ شهریور ۱۳۶۵ که به منزل یکی از اقوام در زرنان کرج رفته بودند، از منزل درآمد که با دوچرخه به سعید‌آباد برود، اما دیگر از او خبری نشد.

چند روز بعد جسد او را در نهر آبی کنار دوچرخه‌اش نزدیک وردآورد کرج پیدا کردند، که طنابی دور گردنش بود و آثار ضرب شدید بر بدنش دیده می‌شد. روز بعد که خانواده او به بیمارستان و پزشک قانونی مراجعه کردند، جسدش به جای آنکه در سردخانه باشد، در نایلونی پیچیده و در گوشه‌ای افتاده بود. توجیه پزشک قانونی این بود که کالبدشکافی امکان نداشته چون جسد فاسد شده است.  در جواز دفن علت مرگ را حلق‌آویز شدن ثبت کرده بودند. مادر بابک و چند نفر از بستگان او را به جرم قتل بازداشت و مدتی زندانی کردند. جسد او را خانواده‌اش به خاک سپردند.

 

(این معرفی کوتاه بر مبنای اطلاعاتی که در دسترس ما بوده تهیه شده است. اگر به نکته‌ای برخوردید که دقیق نیست و یا اطلاع مهمی ناگفته مانده است، لطفاً به نشانی ایمیل در صفحه تماس با ما بفرستید.)