[اطلاعات شخصی افراد حذف شده است]

[برای وضوح بیشتر فقط مطالب و اخبار مربوط به افراد و جامعه بهائی تایپ شده است]

 

[برگرفته از سایت:] ایران وایر

[تاریخ:] ٢ می ٢٠١۴ [١٢ اردیبهشت ١٣٩٣]

 

کامیون‌های سپاه به صف شدند/تخریب قبرستان تاریخی بهاییان در شیراز

استان وایر، ترمه ایرانی- سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران خاک‌برداری در قبرستان مهم و تاریخی بهایی در شیراز را آغاز کرده است.

به گزارش جامعه جهانی بهایی، این قبرستان محل دفن ١٠ نفر از بانوان بهایی است که در سال ١٣۶٢ از سوی حکومت جمهوری اسلامی به دار آویخته شده‌اند.

خانم «بانی دوگال»، نمایندۀ ارشد جامعۀ جهانی بهایی در سازمان ملل متّحد گفته است: « در روز گذشته از ایران خبر رسید که خاک‌برداری و تخریب قبور در این محل آغاز شده است و در حدود ۴۰ تا ۵۰ کامیون صف کشیده تا خاک‌ها را برداشته و به این کار سرعت بخشند.»

وی از حسن روحانی، رییس جمهور ایرانخواست که این تخریب را متوقّف سازد و از جامعۀ بین‌المللی دعوت ‌کرد نسبت به این اقدام سپاه اعتراض کند.

بنابراین گزارش، مأموران سپاه پاسداران در ٢٠٠ متر مربّع و حدود یک متر و نیم عمق در این محل خاک‌برداری کرده‌اند. این گودال در نزدیکی تعدادی از قبور خیلی قدیمی و در قسمت غربی این قبرستان است ولی به نظر می‌رسد که عمق آن هنوز به اندازه‌ای نرسیده است که به اجساد صدمه‌ وارد کرده باشد.

دوگال گفته است که بهاییان شیراز مستقیماً از سپاه پاسداران درخواست کرده‌اند که ساختمان مورد نظر را در ناحیه‌ای از این مکان بسازند که قبری در آن موجود نیست و آن قسمت که قبور در آن قرار دارد را به فضای سبز تبدیل کنند و قبر مردگان را خراب نکنند.

به گفته وی، استیناف خواستن از اولیای امور از جمله فرماندۀ کل سپاه پاسداران، شهرداری شیراز، امام جمعه، فرماندار شهر، دادستان کل کشور و رییس قوۀ قضاییه نتیجه‌ای نداده است.

این مکان که از سال‌های ١٢٩٨ میلادی متعلق و مورد استفادۀ بهاییان شیراز بوده است، در سال ١٣۶٣ از سوی دولت مصادره شد و در همان زمان سنگ‌های قبور با خاک یکسان و ساختمان اصلی آن ویران شد. مالکیت آن سپس تغییر کرد و سه سال پیش سپاه پاسداران استان خود را مالک آن زمین معرفی و اعلام کرد که تصمیم دارد در این محل یک ساختمان فرهنگی - ورزشی بنا کند.

٩۵٠ بهایی در قبرستان شیراز آرمیده‌اند

در بین مدفونین برجسته در این قبرستان، ١٠ بانوی بهایی شیرازی آرمیده اند که در ٢٨ خرداد ١٣۶٢ در اوج کمپین حکومت در اعدام بهاییان، به دار آویخته شدند. در سال‌های ١٣۶٧- ١٣۵٧ بیش از ٢٠٠ نفر از بهاییان در ایران کشته شدند.

این بانوان که در سنین بین ١٧ و ۵۷ سال بودند، به جرایمی از قبیل «صهیونیست» بودن و تدریس کلاس‌های اطفال محکوم شدند. پس از محکومیت آن‌ها، رونالد ریگان، رییس جمهور ایالات متحدۀ امریکا برای آن‌ها و ١٢ نفر از بهاییانی که به اعدام محکوم شده بودند، درخواست عفو کرد.

جوان‌ترین فرد در بین این زنان، «منا محمود‌نژاد» بود که در زمان مرگ فقط ١٧ سال داشت.

در سال‌های اخیر بارها به قبرستان‌های بهایی جمله شده است. در بین سال‌های ١٣٩٠- ١٣٨٣ دست کم ۴٢ قبرستان متعلق به بهاییان مورد حمله واقع شده‌اند؛ پرتاب بمب‌های آتش‌زا بر غسّال‌خانه‌ها، شکستن سنگ‌های قبور، ریشه‌کن کردن درختان، نوشتن شعارهای ضد بهائی بر دیوارهای قبرستان و نقش قبر کردن از جمله این حمله‌ها بوده است.

عکس‌های «گلستان جاوید»، گورستان قدیمی بهاییان شیراز که در تاریخ ١٢ فروردین ١٣٨٨ گرفته شده‌اند. این عکس‌ها را یکی از خوانندگان در اختیار «ایران‌وایر» گذاشته است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[متن بالا رونویسی از اصل سند است. اگر به نکتهای برخورد کردید که دقیق رونویسی نشده است لطفاً به نشانی ایمیل در صفحه تماس با ما بفرستید]