[اطلاعات شخصی افراد حذف شده است]

[برای وضوح بیشتر فقط مطالب و اخبار مربوط به افراد و جامعه بهائی تایپ شده است]

 

[برگرفته از سایت:] خبرگزاری هرانا

[تاریخ:] ٦ دی ١٣٩٩

 

 دادگاه تجدیدنظر؛ ۵ شهروند بهائی مجموعا به ۵ سال حبس محکوم شدند

خبرگزاری هرانا – دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی محکومیت نیکا پاکزادان، فرانه دانشگری، ساناز اسحاقی، نکیسا حاجی پور و نغمه ذبیحیان، پنج تن از شهروندان بهائی ساکن مشهد را عینا تایید کرد. این شهروندان پیشتر توسط دادگاه انقلاب مشهد هر کدام به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی محکومیت پنج شهروند بهائی ساکن مشهد را عینا تایید کرد.

بر اساس این حکم که توسط شعبه ۳۵ دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی صادر و روز پنج شنبه ۲۷ آذر ۹۹ به آنان ابلاغ شده است، نیکا پاکزادان، فرانه دانشگری، ساناز اسحاقی، نکیسا حاجی پور و نغمه ذبیحیان هر یک از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام از طریق تبلیغ بهائیت به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

این افراد در مهرماه امسال توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب مشهد یه ریاست قاضی باغ دهی هرکدام  به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند.

نغمه ذبیحیان، ساناز اسحاقی، فرانه دانشگری، نیکا پاکزادان و نکیسا حاجی پور در تاریخ ٢۴ آبان ١٣٩۴ توسط ماموران امنیتی در مشهد بازداشت شدند. همزمان با بازداشت این شهروندان دستکم ۱۱ شهروند بهائی دیگر در  شهرهای تهران و اصفهان توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند. این شهروندان پس از مدتی با پایان مراحل بازجویی با تودیع قرار به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند.

از میان این شهروندان نغمه ذبیحیان پیش از این نیز در زمستان سال ۹۰ همراه با شمار دیگری از شهروندان بهائی به دلیل برپایی یک نمایشگاه کارهای دستی در منزل یکی از شهروندان بهائی ساکن این شهر بازداشت و در سال ۹۱ توسط دادگاه انقلاب مشهد به قضاوت قاضی قربانی محاکمه و به اتهام تبلیغ علیه نظام به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار شهروند بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیآن را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

 

[متن بالا رونویسی از اصل سند است. اگر به نکتهای برخورد کردید که دقیق رونویسی نشده است لطفاً به نشانی ایمیل در صفحه تماس با ما بفرستید]