[PROVISIONAL TRANSLATION FROM PERSIAN]

 

[Translator’s notes appear in square brackets]

[Personal information has been redacted.]

 

 

Administrative Office of the Officers’ Academy

Adjutant Corps

Number

 

[Emblem]

Imperial Armed Forces

Army Ground Forces

 

Date: 25 Bahman 1345 [14 February 1967]

Enclosure

 

Re:

It is hereby certified:

Civilian, Monir Sedghi, son of Dadash, birth certificate number [redacted], has been employed at the Officer’s Academy since 13 Mordad 1345 [4 August 1966], and worked until 18 Bahman 1345 [7 February 1967] with rectitude and dedication, and the Officers’ Academy was very pleased with his ethical and moral standards. However, he was dismissed from service on 19 Bahman 1345 [8 February 1967], owing to [his] adherence to the Baha’i sect, in accordance with the Academy’s regulations. This statement holds no [other] validity.

Chief Adjutant of the Officers’ Academy, Major Shahrokhi

[Signature over official stamp]

On behalf of Captain Shafa